Trudności języka pisanego

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hania007

Czytano: 654 razy | Kategoria: E-biznes | Ilość słów: 422 | Data: 24.06.14 | 0 komentarzyPisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, jednak nie ulega wątpliwości, że dla wszystkich jest to sztuka, która wymaga wiedzy i umiejętności. I nie chodzi tylko o znajomość alfabetu, łączenia liter w słowa, a tych w zdania. To bowiem jest akurat w pisaniu najłatwiejsze.


Język polski należy do trudnych. Trudna jest jego gramatyka oraz ortografia. Wiedzę na ich temat zdobywamy już od najmłodszych szkolnych lat, lecz z pewnością większość z nas nie zna jej od deski do deski. O ile większość zasad gramatyki i pisowni ma uzasadnienie historyczne, o tyle niektóre reguły ulegają zmianie – język przecież ewoluuje, rozwija się. Jeżeli więc nie będziemy na bieżąco z językowymi nowinkami, możemy zapomnieć poprawnym pisaniu.

Sama poprawność językowa to jednak nie wszystko, choć z pewnością stanowi dobry początek. Równie ważnym aspektem jest interpunkcja. Bez niej nie obędzie się żaden tekst: wypracowanie, artykuł czy praca magisterska. Znaki interpunkcyjne są niezbędne do poprawnego wyrażania myśli na piśmie, są konieczną składową zrozumiałego, klarownego tekstu. Nadają mu sens, określają jego znaczenie i wprowadzają w niego dynamikę.

Nie bez przyczyny mówimy o trudnościach w języku pisanym – jest on bowiem o wiele trudniejszy od wariantu mówionego, który nie potrzebuje gramatyki, a interpunkcję zastępuje w nim naturalna i spontaniczna intonacja głosu. Mamy tu też do czynienia z mową ciała, która czasem mówi nam więcej niż słowa, oraz ze skrótowością i fragmentarycznością wypowiedzi.

A w tekście? Nie możemy pozwolić sobie na niedopowiedzenia i urwane w połowie zdania, licząc na to, że czytelnik będzie potrafił domyślić się ich znaczenia lub dopowiedzieć resztę. Wszystko musimy więc powiedzieć w całości, choć nie koniecznie musi to oznaczać jasno wyłożony konkretny sens. Niestety, poza słowami i interpunkcją nie mamy nic, czym możemy się wesprzeć, by przekazać nasze myśli dokładnie takimi, jakie one są.

Poza tymi aspektami przyjrzyjmy się jeszcze jednemu zagadnieniu. Nie wystarczy zachowanie zasad rodzimego języka, liczy się również styl. Nawet ten, kto doskonale radzi sobie z formalną stroną pisania nie osiągnie sukcesu w tej dziedzinie, jeśli nie będzie posługiwał się właściwą stylistyką. Ta bowiem ma wpływ nie tylko na charakter i ogólny emocjonalny odbiór tekstu, ale w pierwszej kolejności na jego zrozumiałość i przystępność. Sztuką jest pisać takie teksty, które czytelnik czyta sprawnie, z przyjemnością i bez konieczności powracania wielokrotnie do tych samych zdań lub fragmentów tekstu w celu poszukiwania sensu wypowiedzi autora.

Jeżeli interesuje Was tematyka lingwistyczna, przeczytajcie również tę publikację.
Podpis

Hania007


Ocena: 1.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.