Firmy oszczędzają, ale zarabiają

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pismak

Czytano: 1081 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 327 | Data: 30.05.12 | 0 komentarzyNawet w ciężkich czasach przedsiębiorstwa potrafią utrzymać grunt pod nogami. Znajdują nabywców, podpisują kontrakty, ciągle zwiększają eksport, a także inwestują.


Ostatnie wybory w Grecji, zamieszanie polityczne we Francji, recesja w Europie - to wszystko sprawia, że inwestorzy na rynkach zaczynają panikować, snują czarne scenariusze, sprzedają euro, złotego i wszystkie inne aktywa, które uznają za ryzykowne. Oglądając ostatnie notowania naszej waluty, można popaść w duży pesymizm. Ekonomiści zapowiadają wyraźne spowolnienie wzrostu PKB. Jednak okazuje się, że firmy przystosowują się do ciągłej niepewności i mimo przeszkód radzą sobie nie najgorzej.

W pierwszym kwartale na czysto zarobiły ponad 23,6 mld zł (odnosi się to do prawie 17 tys. firm zatrudniających co najmniej 50 osób, m. in. bez branży finansowej i szkół wyższych). To gorzej niż w ostatnim kwartale 2011 roku (wówczas było to około 26 mld zł), ale początek roku jest dla firm zawsze gorszy niż dalsza jego część. A ten był wyjątkowo dobry. Przykładowo w branży budowlanej na początku roku generowane są przede wszystkim koszty, a przychody realizowane są później.

Gdy zapytać specjalistów o to, jak radzą sobie firmy w kryzysie, ci odpowiadają zgodnie: dobrze sobie radzą. Ci, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej zdołali dostosować się do zmienności rynku. I to tylko dlatego ten cały interes, czyli nasza gospodarka, kręci się. Wiedzą, co oznacza ryzyko, które nierzadko podejmuję, umieją z nim żyć, a nawet je przewidywać. Trzymają rękę na pulsie, zachowują się racjonalnie, nie zamierają z przerażenia i ze strachu, ale też nie inwestują chaotycznie - dodaje jeden z profesorów z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista od zarządzania i budowania strategii.

Przychody firm osiągnęły dokładnie 574 mld zł i były o 12 proc. wyższe niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. To niezwykle przyzwoity wynik. Gdy jednak zajrzeć w głąb raportu, który opublikował GUS, i zapoznać się z nim dokładnie, wyraźnie widać rafy, na które napotykają przedsiębiorstwa.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.