Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gryzipiorek

Czytano: 727 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 405 | Data: 07.08.12 | 0 komentarzyZałożenie firmy zostało nieco uproszczone od kiedy można to zrobić przez internet, przynajmniej częściowo. Ja wypełnić formularz? Jakie są konsekwencje wysłania formularza?


Należy zacząć od tego, że aby wysłać formularz drogą elektroniczną trzeba spełnić pewien warunek – posiadać konto na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Państwowej (ePUAP), lub mieć elektroniczny podpis kwalifikowany ważnym certyfikatem. W przeciwnym wypadku, wniosek nie zostanie przyjęty. Jeśli nie chcemy osobiście dostarczyć wniosku własnoręcznie podpisanego, to możemy wysłać go pocztą, ale i tu są pewne wymagania. Do wniosku trzeba dołączyć podpis poświadczony przez notariusza, a to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Natomiast , aby skorzystać z konta ePUAP, należy wcześniej dokonać rejestracji w urzędzie.

We wniosku muszą znaleźć się wszystkie wymagane informacje. Jeśli będzie niepełny, nie zostanie przyjęty. Wtedy trzeba zgłosić się do urzędu i dokonać korekty. Pierwszym krokiem jest wpisanie danych osobowych właściciela firmy oraz danych dotyczących zakładanej działalności gospodarczej. Do danych osobowych należą imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, numer dowodu osobistego itd. Natomiast jeśli chodzi o firmę, to należy określić jak będzie się nazywała, gdzie będzie miała siedzibę itd.

Bardzo ważnym punktem jest ten dotyczący punktów PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jest ona systemem kodów, które oznaczają pewne zakresy aktywności społeczno-gospodarczej. Działalność jest podzielona na sekcje, podsekcje, działy, grupy, klasy oraz podklasy. Na przykład Sekcja K (Działalność finansowa i ubezpieczeniowa) jest podzielona na trzy grupy: 64 – Finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych; 65 – Ubezpieczenia, reasekuracja oraz fundusze emerytalne, z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego; 66 – Działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne. Należy wpisać jak najwięcej punktów, które pasują do profilu firmy, nawet jeśli w danej chwili nie zajmujemy się tą aktywnością – być może w niedalekiej przyszłości będziemy się tym zajmować. Wypełnić wniosek można przez stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prze stronę http://ifirma.pl/ceidg

Wysłanie formularza zwalnia zwalnia z ubiegania się o numer REGON – jest on przysyłany przez Urząd Statystyczny drogą pocztową. Natomiast trzeba udać się jeszcze do Urzędu Skarbowego, aby wybrać formę opodatkowania oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby zgłosić się do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.