KPIR – Podatkowa księga przychodów i rozchodów

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pismak

Czytano: 751 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 398 | Data: 14.03.12 | 0 komentarzyPodatkowa księga przychodów i rozchodów, czyli w skrócie KPIR, to rodzaj księgowego urządzenia, które wykorzystywane jest do tworzenia bieżących ewidencji gospodarczych operacji w formie bardziej uproszczonej, czyli tak zwanym systemie pojedynczej księgowości.


Najważniejsze jest tu dokładne rejestrowanie wszelkich przychodów, wydatków i innych transakcji. Każda z nich musi być pojedynczo odnotowana (zaksięgowana).

Głównym celem prowadzenia tego typu zestawień są cele podatkowe. Księga ta stanowi bowiem jedyną i najważniejszą podstawę opodatkowania.

Osobą, która odpowiedzialna jest za założenie księgi jest sam podatnik. Wytyczne odnośnie jej prowadzenia zawarte są we wzorze, który podaje w załączniku rozporządzenia minister finansów. Dokładne informacje możemy więc odnaleźć w Dzienniku Ustaw z 2003 r. Nr 152, poz. 1475, oczywiście zwracając uwagi na wszystkie późniejsze zmiany, które zostały wprowadzane w czasie.

Najbardziej charakterystyczną cechą tejże księgi jest fakt, iż nie ma tu żadnej kontroli jednostkowego kapitału i zachodzących w nich zmian.

Zapis wszystkich transakcji prowadzony jest według porządku chronologicznego i dodatkowo, według kategoryzacji typowych dla Księgi (KPIR).

Osoby, które mają obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, to osoby fizyczne, które zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej pozarolniczej, spółki cywilne, które zatrudniają takie osoby, jak również te wykonujące tak zwane wolne zawody, osoby pracujące na zasadzie agencyjnych umów i umowy-zlecenia w działach specjalnych rolnej produkcji.

Jeżeli dana osoba prowadzi księgę rachunkową, wówczas nie ma obowiązku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że opłacają one zryczałtowany podatek dochodowy. Przykładem może być tu osoba, która zajmuje się przewozem osób bądź towarów za pomocą koni, ktoś kto jest adwokatem i wykonując ten zawód jako wolny, pracuje w zespole adwokackim. Innym przykładem będzie ktoś, kto zajmuje się sprzedażą trwałych środków pozostałych po likwidacji wcześniejszej działalności, rolnicy którzy prowadzą własne gospodarstwa, ale nie zatrudniają w nim innych osób i jeszcze osoby w innych przypadkach. Najważniejsze jest tu jednak, że przychód osiągany z takiej działalności (aby nie mieć obowiązku prowadzenia księgi) nie może przekraczać 820 zł w całym roku podatkowym.

W przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów automatycznie rozpoczyna się naliczanie opodatkowania w zryczałtowanej formie. Ryczałt ten naliczany jest od ewidencjonalnych przychodów oraz karty podatkowej.

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.