Obowiązek VAT, a data wystawienia faktury

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 500 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 525 | Data: 18.01.14 | 0 komentarzyNie tylko kobiety, ale także podatek VAT zmiennym jest. Kolejne zmiany wchodzą w życie już w 2014 roku i pozwolą na poprawę przejrzystości fakturowania w stosunku do powstania obowiązku podatkowego.


Od 2014 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku VAT oraz związane z tym zmiany w terminach wystawiania faktur. Wynika to przede wszystkim z racji odmiennie określonego niż poprzednio, momentu powstawania obowiązku podatkowego. O ile, jeszcze w 2013 roku, ogólną (choć z wyjątkami) zasadą było powstanie obowiązku VAT wraz z chwilą wystawienia faktury, o tyle od 2014 roku, zasadą jest powstawanie tego obowiązku dopiero w terminie dostawy towaru czy usługi, ewentualnie otrzymania płatności, jeśli nastąpiła ona wcześniej. W znacznej więc większości transakcji, obowiązek podatkowy VAT nie będzie już (od 2014 roku) tak ściśle powiązany z terminem wystawiania faktur. Jednakże od tej obowiązującej zasady są pewne wyjątki. Istnieją bowiem takie rodzaje transakcji czy też odmiany usług, przy których obowiązek podatkowy VAT powstanie (także w 2014 r.) właśnie z chwilą wystawienia faktury. Więcej o tym przeczytacie tutaj: http://magruk.pl/zmiany-w-fakturowaniu-od-2014-roku/

 

Do wyjątków tych zaliczyć należy:

  • Dostawy mediów – chodzi tu o dostawy energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej, gazu przewodowego, świadczenie usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych (za wyjątkiem sprzedaży żetonów, kart telefonicznych, itp.), dostawy wody, odprowadzania ścieków, itp. Tu data powstania obowiązku podatkowego – to data wystawienia faktury przez dostawcę mediów, o ile będzie ona wystawiona terminowo. Oznacza to, ze faktura musi być wystawiona nie później, niż określa to termin jej płatności. Dodatkowym wymogiem będzie umieszczenie na fakturze za media, numeru NIP odbiorcy, jeśli będzie nim podatnik VAT.

  • Usługi najmu, dzierżawy, leasingu, przechowywania mienia, ochrony, stałej obsługi prawnej, biurowej itp. Dotąd obowiązek podatkowy powstawał z chwila otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności, Natomiast od bieżącego roku – będzie on powstawał od momentu (terminowego) wystawienia faktury.

  • Usługi budowlane – tu także o powstaniu obowiązku VAT zadecyduje chwila wystawienia faktury, pod warunkiem, że będzie ona sporządzona terminowo. Oznacza to, że jej wystawienie musi nastąpić nie później niż 30. dnia od wykonania usługi. Ale jeśli podatnik otrzyma całość lub część zapłaty jeszcze przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy od tej kwoty, powstanie już w chwili jej otrzymania.

  • Dostawa i drukowanie książek, gazet, czasopism itp. - zadecyduje tu także data faktury, pod warunkiem, że będzie ona wystawiona terminowo. W tym przypadku, tj dostaw, oznacza to – nie później niż 60. dnia od wydania towarów, albo nawet 120. dnia, jeśli zawarta umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw.

    Natomiast w przypadku usług drukowania książek, gazet itp. fakturę trzeba będzie wystawić nie później niż 90. dnia od wykonania czynności.

Przytoczone tu zasady będą miały zastosowanie w sytuacji, kiedy nabywcą towarów czy usług będzie podatnik lub osoba prawna, niebędąca podatnikiem. Kiedy natomiast odbiorcą będzie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej – obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy.

 

 
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.