Pozytywna historia płatnicza

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: EP

Czytano: 1026 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 432 | Data: 04.07.14 | 0 komentarzyPozytywną historię płatniczą może budować każdy z nas – to nieistotne czy występujemy na rynku jedynie jako konsument, czy także jako podmiot prowadzący czy współdziałający w działalności gospodarczej. Chcąc uzyskać wiarygodność i przychylność innych uczestników życia gospodarczego, warto zadbać o swoją jak najlepszą wizytówkę.


Od 2010 roku, na podstawie Ustawy z 9 kwietnia o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, stworzono podstawy prawne dla działalności biur gospodarczych w Polsce. Przedtem zbieraniem niepełnych, bo związanych jedynie z kredytowaniem danych, zajmowały się głównie instytucje bankowe. Związek Banków Polskich prowadził własne rejestry niesumiennych dłużników, ale tylko dla swoich potrzeb.

 

Obecnie zakres informacji gospodarczych jest znacznie szerszy, ale także dostęp do nich jest dużo bardziej powszechny. Dlatego coraz częściej spotykamy się w różnych instytucjach z pytaniami o naszą historię płatniczą. Jeśli takiej nie posiadamy, stajemy się podmiotem nieznanym, niesprawdzonym, przez co bardziej ryzykownym. Nie uzyskamy więc żadnych ulg czy względów, a nawet kredytu zaufania. Mamy gorszą pozycję od innych, legitymujących się już pozytywną historią płatniczą. Brak danych o nas, w coraz powszechniejszych biurach informacji gospodarczej, staje się naszym minusem.

 

Niejeden z nas zdążył przekonać się na własnym przykładzie, że wyrażenie zgody, czy wręcz poproszenie i upoważnienie wierzycieli do umieszczanie informacji gospodarczych o nas, okazuje się elementem bardzo potrzebnym. Pozytywna historia płatnicza o rzetelnym i terminowym spłacaniu przez nas zobowiązań, ogromnie zwiększa naszą wiarygodność. Łatwiej nawiązujemy wówczas kontakty handlowe, szybciej zdobywamy nowych klientów i partnerów. Zyskujemy szansę na uzyskanie atrakcyjnych warunków współpracy, szczególnie w zakresie usług finansowych, takich jak np. pożyczki, kredyty, leasingi, czy ubezpieczenia. Więcej przeczytasz w tym artykule.

 

Z danych Rejestrów Dłużników czy też raportów o poszczególnych podmiotach, codziennie korzystają już setki firm. Liczni uczestnicy życia gospodarczego składają swe zapytania, żeby sprawdzić czy terminowo opłacamy np. nasz abonament, czynsz, rachunki za prąd i gaz, raty, czy wywiązujemy się z obowiązku alimentacyjnego itd.

 

Osoba lub firma, której dane są negatywne, może napotkać na szereg trudności (np. przy zakupach na raty, zaciąganiu kredytu) bowiem postrzegana jest jako klient niewypłacalny lub niewiarygodny. Jedynie spłata zaległości tego podmiotu doprowadzi do usunięcia niekorzystnych informacji gospodarczych o nim, w raporcie odpowiedniego biura (BIG). Natomiast osoba lub firma, której korzystne dane znajdą się w BIG (z pozytywną historią płatniczą) może być postrzegana na rynku jako solidny i wiarygodny partner biznesowy. Może korzystać z szeregu ułatwień, chociażby w zakresie warunków kredytów bankowych (niższe oprocentowanie, obniżona prowizja, dłuższy okres spłaty) czy innych instytucji świadczących dostawy z odroczoną płatnością.

 

 
Podpis


Ocena: 1.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.