Rozwój franczyzy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: 36media

Czytano: 690 razy | Kategoria: Biznes | Ilość słów: 527 | Data: 05.03.12 | 1 komentarzyOd wielu już lat zauważono, że franczyza w Polsce stale się rozwija i stała się doskonałym pomysłem na współpracę dwóch podmiotów gospodarczych. Ten pomysł, jak wiele innych przywędrował z zachodu, a pierwszą firmą, która wszystko rozpoczęła był francuski butik.


Franchising polega na tym, że jednak strona korzysta z technologii, znaku towarowego, możliwości znanego przedsiębiorstwa, natomiast druga zyskuje za to niemałe pieniądze, ale w zamian obiecuje także pomoc we wszystkim, aby rozwinąć dany biznes. Nie chce przecież stracić renomy i dobrego imienia, na który pracowała przez wiele lat.

11.jpg

Franczyza ma swoje korzenie również w Stanach Zjednoczonych.

Uznaje się go za jeden z krajów prekursorów tej nowoczesnej formy, ponieważ rozwinęło się tu bardzo szybko i w wielu firmach. Jednak pierwszym nie był wcale Mc Donald 's, który jest najlepszym tego przykładem na całym świecie. Wcześniej stworzono sieć dystrybucji, która zajmowała się produkcją maszyn do szycia, co była formą, jaka dziś nosi nazwę franchising.

Właściciel pozwolił wtedy na sprzedaż swoich produktów innym firmom.

Później zaś pojawiła się sieć napojów Coca – cola, który sprzedał swój pomysł do rozlewni, które zaczęły sprzedawać ten niewiarygodny napój, który cieszy się popularnością do dziś. Po drugiej wojnie światowej franczyza rozwinęła się w zawrotnym tempie.

Szczególnie zauważono to w sieciach gastronomicznych. Dzięki temu wielu przedsiębiorców posiadło bardzo ważną wiedzą wytwarzania jakiejś rzeczy lub też wykonywania istotnej usługi.

Franchising w Polsce

W Polsce rozwój franczyzy na pewno jest zupełnie inny niż w krajach zachodu, ponieważ do nas przychodzi to ze sporym opóźnieniem, tym bardziej, że jeszcze do roku 1990 mieliśmy problemy z wolnym rynkiem. Jednak po transformacji systemu ta forma zaczęła być coraz bardziej popularna. I tak franczyza zaczęła być coraz ważniejsza dla przedsiębiorców. Otworzył się rynek dla nowych przedsiębiorców, potencjalnych partnerów za granicą, w związku z czym państwowe monopole przestawały powoli istnieć.

Najpierw pojawiła się możliwość współpracy z największymi przedsiębiorstwami, które opanowywały już cały świat, takimi jak Mc Donald 's czy też Yves Rocher, które są przykładem najlepiej rozwiniętej sieci, jaką jest franczyza. Pierwsza placówka pierwszej firmy znalazła się w Bydgoszczy. Do tej formy szybko zaczęli się przekonywać przedsiębiorcy z Polski. Nie było innej możliwości, aby szybko się odbudować, a franczyza dawała tu spore szanse.

Pojawiły się restauracje, które wzorowano na fast foodach z Ameryki, które szybko się rozwinęły na całą Polskę i miały własną koncepcje.

Jednak już w czasach PRL – u tak naprawdę ta forma miała miejsce, jednak nie pod taką samą nazwą, czyli franchising. W Polsce najpierw bank POK zaczął z tego korzystać. Jako model można także podać sieć Orbis, która skrzydła rozwinęła w latach 70. XX wieku, zajmująca się rezerwacjami i posiadająca bazę hotelową. Jednak z początku franchising budził w Polsce negatywne emocje, a ludzie woleli prowadzić samodzielny biznes, który jednak w wielu przypadkach nie przetrwał próby czasu.

Franczyza (w jezyku Ukraińskim => франшиза) przechodzi również rozkwit u naszych wschodnich sąsiadów gdzie rynek jest jeszcze całkiem "świeży".


Podpis

36a


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.