Czym jest spółka cywilna?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Admin

Czytano: 654 razy | Kategoria: Zarządzanie firmą | Ilość słów: 392 | Data: 27.07.12 | 0 komentarzySpółka cywilna nie stanowi odrębnego podmiotu gospodarczego, ale łączy ją umowa podpisana przez wspólników. Z tego względu wynika jej wpływ na odpowiedzialność pomiędzy wspólnikami oraz kwestie związane z finansami.


Jeżeli chodzi o regulacje, to spółka tego typu jest regulowana poprzez kodeks cywilny i jest traktowana jako jeden z tak zwanych stosunków zobowiązaniowych. Idąc dalej sprawia to, iż nie jest ona osobnym bytem prawnym, ale łączy ją umowa zawarta między wspólnikami. Z tego względu można powiedzieć, że tak naprawdę to wspólnicy prowadzą działalność. Sprawia to, iż spółka nie ma jednego wspólnego majątku oraz nie można powiedzieć, że posiada zdolność prawną.

Jak zatem wyglądają przychody takiej spółki cywilnej? Stanowią je łączne przychody każdego ze wspólników. W związku z tym każdy z nich, kto inwestuje w spółkę, staje się właścicielem tego, co zostało do niej wniesione. To samo zachodzi w przypadku wspólnoty majątkowej pomiędzy małżonkami. Wniosek z tego taki, że nie wolno jednej osobie rozporządzać wspólnym dobrem, dopóki spółka istnieje. Jeżeli zatem planujesz wejście w taką spółkę musisz wiedzieć o tym, że pozbywasz się praw jednostki na rzecz całej firmy.

 

biuro.jpg


Jeśli chodzi o odpowiedzialność, to spoczywa ona na wspólnikach, a nie na samej spółce cywilnej. Z tego względu wierzyciel ma prawo rozstrzygać kwestie finansowe indywidualnie z każdym członkiem, bądź z jednym wybranym. Jak więc wygląda sytuacja współwłasności oraz wszystkiego, co zostało wniesione przez poszczególnych członków? Aby dokonywać egzekucji wszystkich kwestii finansowych wierzyciel musi mieć tytuł wykonawczy dotyczący wszystkich wspólników. Jak jednak było już wspomniane, w przypadki spółki cywilnej nie jest to konieczne. Kiedy więc występuje podmiotowość? Pomimo, że w kodeksie cywilnym wyraźnie zaznaczone jest, że spółka cywilna nie może być podmiotem prawnym, są pewne obszary, na których jest inaczej. Należą do nich:
1. Ustawy związane z podatkiem VAT (spółka płaci podatek).
2. Prawo pracy- w momencie zatrudnienia przez osobę bez zdolności prawnej ludzi do spółki.
3. Kodeks związany z postępowaniem cywilnym, kiedy to spółka ma prawo wystąpić w sprawie związanej ze stosunkiem prawa pracy.
Jest jeszcze nieco więcej zagadnień z tym związanych, w które z pewnością należy się zagłębić przed przystąpieniem do spółki cywilnej.


Podpis

M.B.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.