Faktura wewnętrzna- czym jest i kiedy ją wystawiać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Robert D.

Czytano: 575 razy | Kategoria: Zarządzanie firmą | Ilość słów: 318 | Data: 14.09.12 | 0 komentarzyProwadzenie własnej działalności ma swoje plusy i minusy. Księgowość i finanse zaliczyć trzeba niestety do minusów. Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają księgowych i samodzielnie prowadzą całą dokumentację wiedzą o tym najlepiej.


Spośród całego szeregu dokumentów, na szczególną uwagę zasługuje faktura.

Faktura dobrze przyjęła się wśród firm i jest współcześnie bardzo powszechną formą dowodu sprzedaży i transakcji. Specyficzna odmianą zwykłej faktury jest tak zwana faktura wewnętrzna. Czym jest i kiedy znajduje zastosowanie? Faktura wewnętrzna, podobnie jak zwykła faktura jest dowodem sprzedaży czy transakcji. Różni się tym, że jest wystawiana w pewnych ściśle określonych przez przepisy prawne sytuacjach.

Po co w ogóle istnieje faktura wewnętrzna? Jej głównym celem jest naliczenie podatku VAT. Faktura wewnętrzna jest wystawiana wyłącznie na potrzeby podatkowe i nie ma swojego odbiorcy - dokument znajduje się wyłącznie u osoby, która ją wystawiła. O jakich sytuacjach mówi prawo? Kiedy konkretnie wystawia się fakturę wewnętrzną?

Otóż ustawa o podatku z towarów i usług przewiduje wystawianie faktury wewnętrznej w przypadkach takich jak na przykład dostawa towarów, import usług czy wewnątrz wspólnotowe nabycie towarów a także służą do udokumentowania zwrotów kwot dotacji i podobnych wydatków. Przedsiębiorca w ciągu całego roku podatkowego może wystawić jedną fakturę obejmującą wszystkie wyżej wymienione sytuacje.

Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, pod warunkiem, że nie wprowadza chaosu i jest przeprowadzane rzetelnie. Przepisy nie mówią o tym, jak dokładnie faktura wewnętrzna powinna wyglądać, dlatego na rynku pojawiają się rozmaite formy i wzory tegoż dokumentu, w zależności od potrzeb samych przedsiębiorców. Wystawiając fakturę wewnętrzną należy w miarę możliwości dostosować się do przepisów regulujących zwykłe faktury. Oczywiście nie wszystkie punkty są w tym przypadku możliwe do zrealizowania, na przykład na fakturze wewnętrznej właściwie nie ma konkretnego nabywcy.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.