Kto wypełnia VAT-r?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Kisiel

Czytano: 311 razy | Kategoria: Zarządzanie firmą | Ilość słów: 309 | Data: 31.08.12 | 0 komentarzyW przypadku zakładania działalności należy zdecydować się na formę opodatkowania. Dzięki temu będziemy mogli obeznać się, w jaki sposób następnie rozliczamy się z urzędem skarbowym w naszym regionie.


Wynika to przede wszystkim z prowadzonej przez nas działalności. Dlatego przed dniem pierwszej sprzedaży towarów, czy wykonaniem usługi, które są opodatkowane VAT, musimy złożyć w urzędzie skarbowym druk vat-r. Na takie działania decydują się także przedsiębiorcy, którzy mają na celu uruchomić firmę po sezonie wakacyjnym. Na przykład może odbywać się to z początkiem września.

Składanie takiego formularza w terminie zapewnia nam prawo do odliczenia podatku od zakupów, zgodnie z przepisami ustawy o Vat. Natomiast taki podatnik, który dokonuje czynności opodatkowanych vat na przykład z 1 września, to musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne w najbliższym dniu pracy urzędu poprzedzającym ten dzień. NA rynku przedstawiają się jeszcze podatnicy, którzy są zwolnieni od dokonywania czynności podatkowych, jak i ci, którzy dokonują jedynie czynności zwolnionych. Oni posiadają możliwość, lecz nie są zobowiązani, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.

Rynek, to także przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu. Mogą oni okazać się zwolnieni podmiotowo, gdy przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy limitu. Decydują się na złożenie vat-r do urzędu skarbowego właściwego w wyniku miejsca wykonywania działalności opodatkowanej vat. Dzięki temu naczelnik urzędu skarbowego ma możliwość rejestrować podatnika, jak i potwierdzić jego zarejestrowanie jak podatnika vat czynnego, podatnika vat zwolnionego. Co zapewnia status podatnika vat czynnego?

Przede wszystkim możliwość odliczania podatku naliczonego od zakupów. A prawo do obniżenia kwoty, czy zwrotu różnicy podatku należnego także przedstawia się jako możliwe do zrealizowania. To przedsiębiorcy są odpowiedzialni rozliczać się w taki sposób z występującym w ich regionie urzędem skarbowym.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.