Charakterystyka i zastosowania piaskowca

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: interface1

Czytano: 1733 razy | Kategoria: Dom i ogród | Ilość słów: 279 | Data: 04.09.14 | 0 komentarzyJakie są właściwości piaskowców, do czego się je stosuje, gdzie w Polsce są wydobywane i jaka jest ich charakterystyka – te i inne ciekawostki na temat tych popularnych skał.


Piaskowiec jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych skał na kuli ziemskiej. Kamienie te od czasów starożytnych wykorzystywane były do celów budowlanych. Współcześnie piaskowcowe płytki są stosowane przede wszystkim do wykończenia ścian jako kamień elewacyjny oraz na tarasy. Jest to materiał trwały i niezwykle ozdobny. Płyty tarasowe z piaskowca nadają szlachetności każdemu wykańczanemu nimi tarasowi. Dzięki takim tarasom dom nabiera elitarnego charakteru. Popularność piaskowca związana jest z jego relatywnie niewygórowaną ceną.

Rodzaje i charakterystyka piaskowców

W zależności od tego, jaki jest mineralny skład skał, wyróżnia się piaskowce kwarcowe, arkozy i szarogłazy. Piaskowce kwarcowe składają się niemal całkowicie z ziaren kwarcu. Arkozy posiadają duże domieszki miki i ziaren skaleni potasowych, występują najczęściej w zabarwieniu różowym, czerwonawym lub szarym. Szarogłazy zawierają domieszki substancji bitumicznych i jak wskazuje ich nazwa, przyjmują różne odcienie szarej barwy. Zdarza się, że na skutek wietrzenia skał są one zabarwione na zielonkawo, niebieskawo, brązowo, czerwono lub żółto. Ze względu na ich powszechność, najczęściej wykorzystywane są płyty tarasowe z piaskowca kwarcowego.

Pochodzenie polskich piaskowców

Skały piaskowcowe w naszym kraju występują w Karpatach, skąd pozyskuje się piaskowce ciężkowickie, godulskie i krośnieńskie, w Sudetach, skąd pochodzi piaskowiec ciosowy i szarogłazy oraz w Górach Świętokrzyskich, gdzie pozyskuje się piaskowce wąchockie i szydłowieckie. Charakterystyczną cechą tych skał jest to, że po wydobyciu są bardzo miękkie i łatwo poddają się obróbce mechanicznej, natomiast twardnieją dopiero podczas wysychania. Dlatego płyty tarasowe z piaskowca łatwo jest wyciąć.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.