Rynek nowych mieszkań w Bydgoszczy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Agnieszka Mocek

Czytano: 582 razy | Kategoria: Nieruchomości | Ilość słów: 477 | Data: 11.05.13 | 0 komentarzyJuż w 2012 roku wiele mówiło się na temat znacznej nadpodaży mieszkań w stosunku do popytu oraz na temat przewidywanych spadków cen nieruchomości w całej Polsce. Bydgoszcz to jedno z miast, w których najwięcej oddanych do użytku mieszkań czekało bezowocnie na właścicieli.


Patrząc na obecną sytuację na rynku tutejszych mieszkań, trudno jednak uwierzyć w to, iż wśród deweloperów miałby panować jakiś kryzys – wciąż powstają nowe inwestycje, a chętnych na zakup nieruchomości nie brakuje.

2012 rok dla wielu deweloperów był rokiem wyścigu z czasem – wielu inwestorów chciało rozpocząć budowę jeszcze przed wprowadzeniem tzw. ustawy deweloperskiej i – co za tym idzie – uniknąć konieczności zakładania rachunków powierniczych oraz wielu innych obostrzeń wprowadzanych ustawą. Mówiono wówczas, iż kolejny rok będzie rokiem stagnacji na rynku nieruchomości. Eksperci przewidywali, że nowych mieszkań powstanie niewiele, gdyż deweloperzy będą chcieli pozbyć się najpierw zalegających lokali. Początek 2013 roku pokazuje jednak, jak błędne były te przekonania. W Bydgoszczy pierwszy kwartał 2013 roku  to ponad 20 rozpoczętych, bądź planowanych inwestycji mieszkaniowych.  Deweloperzy liczą na szybką sprzedaż nowych lokali, zwłaszcza, że ceny nieruchomości są atrakcyjne.  Nowe mieszkania w Bydgoszczy mają różny standard, cena zależna jest także od lokalizacji, ale średnio za metr kwadratowy zapłacimy tu od ok. 4300 zł do mniej więcej 5000 zł. To o wiele mniej niż w Warszawie, czy Krakowie, gdzie za mkw trzeba zapłacić odpowiednio 8,1 i 7,7 tys. zł.


Zdecydowana większość nowych mieszkań w Bydgoszczy to mieszkania oddawane do użytku w standardzie deweloperskim. W dzisiejszych czasach taki stan rzeczy nikogo nie dziwi, inwestorzy wychodzą z założenia, że najlepszą ofertą jest taka, która może w pełni zostać dostosowana do oczekiwań nabywcy, możliwość samodzielnego urządzenia lokum od A do Z jest pozytywnie oceniana także przez potencjalnych kupców. Zwłaszcza, że mieszkanie w takim „surowym” stanie pozwala na utrzymanie stosunkowo niskich cen nieruchomości i zwiększa szanse na wynegocjowanie atrakcyjnej obniżki. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwią dodatkowe promocje – jedynie pośrednio związane z ceną nieruchomości. Gdy deweloper nie chce zejść z ustalonej stawki za metr kwadratowy, może nam zaproponować gratisowe miejsce parkingowe, garaż w atrakcyjnej cenie, a w kryzysowym roku zdarzały się także wycieczki w cenie mieszkań.

Nowe mieszkania w Bydgoszczy, jak i w innych miastach Polski, najlepiej jest kupować w przedsprzedaży. Należy się wówczas uzbroić w cierpliwość, bowiem mieszkanie będzie gotowe do użytkowania dopiero po wielu miesiącach od sfinansowania inwestycji, ale za to można liczyć na dużo niższe stawki oraz wybrać sobie mieszkanie z pełnej, szerokiej oferty. Osoby, które z zakupem nieruchomości czekają do wybudowania budynku muszą liczyć się z tym, iż lokale z najlepszą lokalizacją będą już wykupione, a ceny mniej atrakcyjne. Drugim momentem, w którym warto zakupić nowe mieszkanie jest wyprzedaż pozostałych lokali – deweloper woli je sprzedać po niższej cenie, niż dopuścić do sytuacji, w której będą stać puste i niszczeć.


Podpis

Agnieszka Mocek - ta, która wiecznie ma coś do powiedzenia.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.