Współwłaściciele nieruchomości-wspólny dom

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 636 razy | Kategoria: Nieruchomości | Ilość słów: 478 | Data: 30.08.13 | 0 komentarzyMieszkając w domu jednorodzinnym mamy komfort urządzania swojego domu tak, jak naprawdę mamy ochotę. Niestety nie każdy posiada ten komfort mieszkania samodzielnie na jednak działce.


Wielu z nas ze względów głównie materialnych dzieli swój dom z innymi osobami. Dom tzw. wielorodzinny to częsty widok głównie dużych i średnich miast.

Duży dom to przede wszystkim jeden problem- współwłaściciele. Czyli wszystkie te osoby, które razem z nami mają pełne prawo do korzystania z nieruchomości.

Współwłaściciele to coś więcej niż tylko sąsiedzi. Mają bowiem ogromny wpływ na to, jak wygląda nasz dom, kto w nim mieszka. Niekiedy trudno porozumieć się z nimi w kwestiach ważnych, dotyczących całego obiektu. To właśnie dlatego zwraca się szczególną uwagę na to, by kontakty ze współwłaścicielami były jak najlepsze.

Najtrudniejszą sytuacją, na jaką mogą narazić się współwłaściciele danej nieruchomości to sprzedaż domu. Jak się bowiem okazuje, wszyscy jednogłośnie muszą podjąć decyzję zgodną z aktem notarialnym. W innym przypadku do realizacji transakcji po prostu nie dojdzie.

Dlaczego warto żyć w zgodzie ze współwłaścicielem nieruchomości?

Sprawa wydaje się dosyć prosta. Im gorsze będą nasze stosunki, tym trudniej będzie się nam dogadać i tym gorzej wyjdą na tym wszyscy zamieszkujący naszą posiadłość. Ciągłe konflikty mogą doprowadzić tylko do męczących rozpraw sądowych i wysokich kosztów związanych z ich pokryciem.

Przyczyna kłótni

Jest zazwyczaj jedna-większy remont, który chcemy przeprowadzić na terenie nieruchomości. Jego koszty powinny być rozłożone na wszystkich współwłaścicieli, tym czasem wystarczy, że przynajmniej jeden z nich nie ma akurat ochoty na wydanie większej sumy pieniędzy. Wówczas trudno jest wyegzekwować niezbędne pieniądze, a nieszczelny dach lub zniszczona elewacja staje się przyczyną konfliktów.

Co w takim momencie robi współwłaściciel? Może wnieść np. sprawę do sądu w celu wyegzekwowania niezbędnej kwoty. Z pewnością ma szanse na wygranie sprawy, jeśli obecny stan domu zagraża dalszemu mieszkaniu w nim.

Można także podejść do sprawy polubownie i dogadać się z drugim współwłaścicielem. Wówczas możemy spisać wszystkie koszty w umowie i poprosić o spłatę ich w dogodnym dla drugiej osoby terminie.

Jedno jest pewne: dom w rękach kilku współwłaścicieli to trudny orzech do rozgryzienia. Zamiast jednak droczyć się o boczyć, lepiej dążyć do zgody i wspólnego interesu dla wspólnego domu.

O współwłaścicielach nieruchomości najlepiej pamiętać już w trakcie zakupu domu (np. podczas wizyty w biurze nieruchomości). Dobrze sprawdźmy z kim będziemy zarządzać domem zanim nasze życie zamieni się w prawdziwą katorgę, a dom zamiast nas prawdziwie cieszyć, będzie straszył wiecznymi kłótniami i spięciami z innym zarządzającym.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.