Jak dbać o basen ogrodowy?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 481 razy | Kategoria: Ogród | Ilość słów: 409 | Data: 01.08.14 | 0 komentarzyBasen w przydomowym ogrodzie jest niezastąpiony w czasie letnich upałów. Coraz częściej decydujemy się na postawienie przed domem basenu, z którego będziemy mogli swobodnie korzystać. Aby jednak czerpać z kąpieli jak najwięcej radości, warto zadbać o czystość wody i samego basenu.


Wypoczynek nad wodą to świetny sposób relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Nie zawsze mamy jednak możliwość wyjazdu nad jezioro czy rzekę. W domkach jednorodzinnych możemy sobie pozwolić na basen ogrodowy, który dla niektórych jest spełnieniem marzeń. W każdej chwili możemy wskoczyć do wody i odpocząć. Jest to także świetna rozrywka dla najmłodszych członków rodziny, którzy uwielbiają zabawy w basenie.

Rodzaje basenów

W supermarketach dostępne są baseny rozporowe oraz rozporowe stelażowe. Są to baseny, które rozkładamy na lato i po jego zakończeniu możemy złożyć i przechować na kolejny rok. Dostępne są one w różnych rozmiarach i pojemnościach, więc bez problemu dopasujemy basen do naszych potrzeb i oczekiwań. Nie bez znaczenia będzie dla nas zapewne cena, bowiem duże baseny mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli marzy nam się jednak prawdziwy basen, którego nie trzeba będzie składać ani rozkładać, to możemy pokusić się o budowę stałego basenu kąpielowego. W zależności od zastosowanej technologii, możemy wyróżnić baseny betonowe i murowane, stalowe, z laminatów oraz z poliestru. Niezależnie od rodzaju na który się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o zachowaniu czystości w basenie, aby kąpiele w nim były przyjemnością.

Uzdatnianie i filtrowanie wody w basenie

Zachowanie higieny w basenie to kwestia priorytetowa, bowiem jest to środowisko, w którym z łatwością mogą rozwinąć się grzyby i bakterie. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, powinniśmy zadbać o czystość wody. Przede wszystkim warto stosować specjalne filtry i pompy, które wychwytują nawet najdrobniejsze nieczystości. Przydatnym rozwiązaniem jest filtr z manometrem, który wskazuje nam poziom zanieczyszczenia i sygnalizuje konieczność wyczyszczenia filtrów. Dla naszego zdrowia i komfortu istotne są także pH wody oraz poziom zawartości chloru, które należy regularnie mierzyć. Zbyt wysokie pH może powodować podrażnienia oczu oraz rdzewienie metalowych fragmentów basenu. Aby osiągnąć odpowiedni poziom pH, możemy sięgnąć po preparaty chemiczne. Chronią one dodatkowo przed osadzaniem się glonów na ścianach basenu oraz mają działanie przeciwbakteryjne. Nie wszystkie substancje są wychwytywane przez filtry, dlatego w basenach warto zastosować również koagulację. Do wody dodajemy środki, które łączą drobne substancje w większe grupy, które nadają się do odfiltrowania.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.