Maj: Zrób prace porządkowe w ogrodzie. Sadzimy pierwsze rośliny z pojemników

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: daman

Czytano: 584 razy | Kategoria: Ogród | Ilość słów: 340 | Data: 28.04.14 | 0 komentarzyMaj jest pierwszym miesiącem intensywnych prac dla wszystkich ogrodników. To w tym miesiącu rośliny będą mogły wygrzewać się w pierwszych, naprawdę ciepłych dniach z temperaturą na poziomie przeszło 20°C, a przy tym uniknąć ostatnich przygruntowych przymrozków, które mogły zdarzać się jeszcze na przełomie marca i kwietnia.


Zabieramy się za prace przy drzewach i krzewach

Wysokie temperatury w maju sprzyjają już przesadzaniu ostatnich drzew i krzewów, które do tej pory uprawialiśmy w donicach i pojemnikach. Przed wysadzeniem roślin, pojemnik należy dość obficie zlać wodą w taki sposób, aby po wyjęciu nie uszkodzić bryły utworzonej przez korzenie.

Przesadzanie roślin warto przeprowadzić w możliwie pochmurny dzień, co ułatwi im przystosowanie się do nowych warunków i uodpornienie na pierwsze silne promienie słoneczne. Pojemniki, w których hodowaliśmy drzewa i krzewy można wykorzystać do przygotowania kompostu lub nawozu azotowego, którym w przyszłym miesiącu warto obsypać ziemię przy korzeniach.

Poza tym, większość drzew i krzewów należy sprawdzić, czy nie zostały zarażone przez popularne owady. Ewentualne zarażone rośliny spryskujemy chemią, a wszystkie obumarłe gałęzie usuwamy sekatorem.

W maju trawnik wymaga specjalnej uwagi

W okresie od drugiej połowy kwietnia, trawnik w ogrodzie będzie wymagał regularnego przycinania i okresowego podlewania. Jeśli temperatury będą sięgały 25-28°C, trawnik warto zraszać we wczesnych godzinach porannych – w ten sposób woda nie odparuje w krótkim czasie ze względu na promienie słoneczne. Poza tym, murawę należy już regularnie przycinać, kiedy ta osiągnie poziom ok. ośmiu, dziewięciu centymetrów (na ogół raz w tygodniu).

Co z bylinami i roślinami cebulowymi?

Maj jest doskonałym okresem na rozmnożenie przez podział bylin, które kwitną wiosną, pod koniec lata i w okresie jesieni. Rośliny, które posadziliśmy na rabatach powinny być regularnie podlewane, szczególnie w okresie braku opadów naturalnych i wysokiej temperatury.

Warto zabrać się także za pielęgnację roślin cebulowych; przekwitłe i zwiędłe kwiaty należy usunąć, a w zależności od potrzeb (np. zbyt gęstego ułożenia roślin – wybrane należy przesadzić, okresowo przesuszyć i zasadzić w nowym miejscu, pamiętając o obfitym podlaniu.
Podpis

Paweł Kaczmarek - student wydziału chemicznego: Technologia i przetwórstwo tworzyw sztucznych


Ocena: 4.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7019
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.