Co daje nam centralne ogrzewanie?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Karolina

Czytano: 639 razy | Kategoria: Ogrzewanie i wentylacja | Ilość słów: 318 | Data: 25.01.13 | 0 komentarzyZima w pełni, na dworze to raz szaleją mrozy, to raz siąpi zimny i marznący deszcz. Podczas, gdy na dworze aura nie sprzyja, w domu chcemy mieć ciepło, miło i przytulnie. Z pomocą przychodzą nam różne metody ogrzewania domu.


To, która z nich jest najbardziej odpowiednia zależy od rodzaju pomieszczenia (pokój, łazienka), metrażu, okresu przez jaki przebywamy w danym pomieszczeniu, możliwości techniczne budynku oraz oczywiście względy finansowe.

Sposobów na ogrzewanie jest sporo: zakładamy centralne, ocieplenie podłogowe, solary, grzejniki gazowe, piec węglowy itp.


W Polsce najbardziej popularnym typem ogrzewania domów jest centralne ogrzewanie. Jest to nic innego jak dostarczenie ciepła do elementów grzejnych (grzejników/kaloryferów) ulokowanych w pomieszczeniach docelowych w domu, za pomocą gorącej wody. Zasięg znaczenia owego pojęcia może być rozumiany znacznie szerzej jako tzw. dystrybucja ciepła po całym budynku. Ciepło uzyskujemy poprzez przetworzenie danego rodzaju paliwa (najczęściej węgla, oleju opałowego, ekogroszku) w specjalnie stworzonym do tych celów pomieszczeniu, który w obiegu funkcjonuje pod nazwą kotłownia. Od nazwy kotłownia wzięła się także nazwa - kocioł centralnego ogrzewania. Są one niezwykle popularne w domach, urzędach, szkołach, szpitalach, itp.


Ciepło rozprasza się po budynku za pomocą wody, pary wodnej lub powietrza – zależnie od rodzaju opału i instalacji. Niekiedy stosuje się systemy obejmujące swym zasięgiem jedno mieszkanie, czyli centralne ogrzewanie etażowe, tylko jeden budynek, kilka, kilkanaście budynków, a czasem nawet całe miasta.Ciekawy jest obieg ciepła po budynku. W instalacjach centralnego ogrzewania woda krąży w obiegu w wyniku zmiany gęstości masy przy zmianach temperatury. Czasem przepływ wody wymuszany jest montowaną pompą. Przy większych instalacjach stosuje się jedynie systemy z tzw. wymuszonym obiegiem. Jest o wiele popularniejszy i ma szersze zastosowania ze względu na dużą wydajność. Zwarzywszy, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zamontowania rur o większej średnicy oraz dużej powierzchni grzejników, jest to jeden z powodów, dla których obecnie rezygnuje się z zastosowania tego rozwiązania.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.