Remont łazienki – układanie glazury krok po kroku

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bolekryt

Czytano: 441 razy | Kategoria: Remont i wykończenie wnętrz | Ilość słów: 435 | Data: 27.01.14 | 0 komentarzyWbrew pozorom, ułożenie glazury nie jest tak prostą czynnością, jak mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka. By wykonać tę czynność trwale i profesjonalnie, wymagane jest doświadczenie oraz spora dawka wiedzy teoretycznej.


Glazura w łazience – przygotowania
W pomieszczeniach, które narażone są na wilgoć, takich jak łazienka czy kuchnia, najczęściej stosowana jest tak zwana glazura szkliwiona. Przed przystąpieniem do przyklejania płytek do ścian, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia musi być sucha, czysta i dokładnie wyrównana. Nie mogą się na niej znajdować żadne ślady po kleju, farbie, oleju, wapna czy kurzu. Jeśli na ścianach znajdziemy warstwy, które się kruszą i łuszczą – należy je usunąć. Niewielkie nierówności możemy naprawić zaprawą wyrównującą. Na większych natomiast wykonujemy wylewkę samopoziomującą.


Układanie płytek
Przed przystąpieniem do układania płytek na ścianie, musimy przygotować zaprawę klejową. Używamy do tego specjalistycznego mieszadła. Nanosimy dwie warstwy kleju pacą grzebieniową – na ścianę oraz na płytkę, po czym dociskamy glazurę do ściany i poziomujemy za pomocą poziomicy. By glazura była trwale przytwierdzona do ściany, nie pękała i nie odpadała, klej musi znajdować się na całej powierzchni między płytką a ścianą. Pomiędzy poszczególne płytki umieszczamy krzyżyki dystansowe, dzięki którym zachowamy symetrię oraz gwarancję tego, że nasza glazura będzie ułożona równo. Na koniec ważna uwaga – układanie płytek rozpoczynamy od wewnętrznej części pomieszczenia i stopniowo przesuwamy się w stronę drzwi.

Wykończenia – fuga
Przed przygotowaniem fugi, zapoznajmy się dokładnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu. Fugę nanosimy za pomocą pacy z gąbką lub specjalnej, gumowej szpachelki do fugowania. Rozprowadzając fugę, skoncentrujmy się na przestrzeniach pomiędzy płytkami glazury. Ruchy ręki powinny być jednostajne, energiczne i kołowe. Do oczyszczania płytek z nadmiaru fugi doskonale nada się gumowy ściągacz do szyb. Płytki możemy umyć dopiero wtedy, gdy spoina zaczyna wiązać. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych odczynników – doskonale poradzimy sobie używając gąbki i lekko ciepłej wody. Podczas mycia płytek pamiętajmy, że nie możemy naruszyć spoin pomiędzy nimi! By dodatkowo zabezpieczyć fugi, możemy użyć specjalnych impregnatów. Ich szeroki asortyment oferuje większość sklepów budowlanych.

Glazura bez fugi?
Ostatnimi czasy zauważyć można modę na układanie płytek ,,na styk” czyli bez używania fugi. Stało się to możliwe dzięki pojawieniu się na rynku tzw. płytek rektyfikowanych, czyli o idealnie równych wymiarach. Specjaliści twierdzą jednak, iż takie rozwiązanie jest ryzykowne i nie sprawdza się na dłuższą metę. Wybór należy do nas.


Podpis

MTIW-BUD - usługi budowlane


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.