Nauki humanistyczne


1: Najbardziej tajemniczy ludzie
W dzisiejszych czasach może zdawać się że wiemy nawet za dużo o wszystkich. Ale w odmętach historii nie brakuje osób, które, z własnej lub narzuconej woli, pozostawały zagadką dla współczesnych. Przyjrzyjmy się tym ciekawym przypadkom.

2: Świnki skarbonki przez wieki
Kto z nas nie hodował w domowym zaciszu swojego własnego cennego prosiaczka, karmiąc go cierpliwie groszami? Patrzenie jak wzrasta było równie satysfakcjonujące jak późniejsze danie mu w łeb młotkiem, do wtóru kwiku sypiących się monet. Czy wiedzieliście jednak, że ta tradycja sięga czasów odleglejszych od samej instytucji banku?

3: Jak pisać żarty – poradnik poważny
Śmiech to, wedle najnowszych doniesień, sposób w który nasz mózg stara się rozładować sytuację w której rzeczywistość, która jest przed jego oczami, nie zgadza się z jego dotychczasowym postrzeganiem. Czyli na przykład ktoś dostał tortem po twarzy. Przecież torty powinny być na talerzy, nie na twarzy, no jak to tak?

4: Uwolnić książkę?
Czym jest liberatura? Nie, to nie błąd – istnieje literatura i liberatura. Etymologia drugiego pojęcia wiąże się z łacińskim słowem „książka” oraz „wolność”. Ideą liberatów jest bowiem uwolnienie książki od cielesności.

5: Problematyka epoki średniowiecznej.
Nazwa epoki średniowiecznej początkowo miała charakter pejoratywny bowiem nadana została przez humanistów renesansowych jako określenie czasów ciemnych, niezgodnych w światopoglądzie z ideałami renesansowymi. Pięć stuleci określano łacińską nazwą medium aevum która oznaczała okres przejściowy, pośredni bądź wiek średni.

6: Twórczość Andzrzeja Morsztyna.
Jan Andrzej Morsztyn był polskim poetą, związanym rodziną Lubomirskich, zawdzięczał im pomoc i poparcie w karierze. Od 1638 studiował na uniwersytecie w Lejdzie. Przebywał we Francji i Włoszech jako dworzanin, dzięki niemu w Polsce rozwijał się nurt dworski. Zobacz jego twórczość którą przedstawię w tym artykule.

7: Potęga rzymskiej wojskowości
Rzym zasłynął w historii głównie za sprawą potędze swych wojsk. Rzymska armia jak na swe czasy cechowała się nowatorską strategią, doskonałym wyszkoleniem i wielkim doświadczeniem i przez 4 wieki nie miała sobie równych.

8: Podwody jako forma średniowiecznej organizacji pocztowej
Obecnie ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat, gdyby cywilizacja nie stworzyła instytucji poczty. To dla nas naturalne, że otrzymujemy pocztą bieżące rachunki, wysyłamy za jej pośrednictwem paczki dla bliskich itd. Spójrzmy więc na prapoczątki organizacji pocztowych na terytorium średniowiecznej Polski.

9: Prapoczątki walentynek
Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach ciężko nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie święto przypada 14 lutego. Walentynki to obecnie produkt popkultury, jednakże ich patron, św. Walenty, został ogłoszony mentorem zakochanych przez papieża Aleksandra VI jeszcze pod koniec XV w.

10: Kto i po co bada kulturę popularną?
Kultura popularna stopniowo i od dłuższego czasu staje się coraz częściej przedmiotem badań i refleksji naukowych, nie tylko krytyków, lecz także naukowców. Bardzo wiele dziedzin zajmuje się współcześnie zgłębianiem właśnie popkultury w jej rozmaitych przejawach.


Strona 1 z 2
[1]   [2]  

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.