Biblioteka Aleksandryjska

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Scrittore

Czytano: 675 razy | Kategoria: Nauki humanistyczne | Ilość słów: 485 | Data: 11.08.11 | 0 komentarzyZnaczenia Biblioteki Aleksandryjskiej wiele osób niestety nie docenia. Na jej półkach zgromadzono 700 tysięcy starożytnych dzieł z całego świata. Prowadzący ją Ptolemeusze cenili księgi bardziej niż złoto, a zebranie i przechowanie dla potomnych wiedzy w niej zawartych było ich życiowym celem i obowiązkiem.


To z nią związani byli najwięksi myśliciele, filozofowie i uczeni świata. Ustanowiono wówczas podwaliny nauk, takich jak matematyka, fizyka, astronomia, medycyna, biologia, geografia i literatura. Mieli oni do tego doskonałe warunki, bowiem Ptolemeusze finansowali i popularyzowali wszelkie badania naukowe. Warto tu wymienić takie postaci jak Hipparh, który odkrył że gwiazdy rodzą się i gasną czy Euklides, z którego podręcznika do geometrii do dziś korzystają naukowcy i który jest inspiracją dla największych umysłów.

Chcąc zgromadzić jak najwięcej dzieł Ptolemeusze posuwali się do różnych podstępów, a nawet wprowadzili prawo nakazujące wjeżdżającym do Aleksandrii oddanie ksiąg w ręce kopistów, by ci mogli je przepisać. Oczywiście nie było wówczas druku, a więc część ksiąg po prostu zatrzymywano w bibliotece, a pozostałe kopiowano. Tym bardziej trzeba docenić ich dokonania. Aleksandria była centrum kultury żydowskiej i helleńskiej i to właśnie dzięki niej Żydzi zachowali swoje tradycje i zwyczaje. Warto również dodać, że było to miasto kosmopolityczne, do którego przybywali ludzie z całego świata w celach naukowych, zarobkowych i turystycznych. Grecy, Egipcjanie, Syryjczycy, Żydzi, Italianie, Galowie i inni codziennie wymieniali się swoimi poglądami i toczyli dyskusje o przeróżnej tematyce.

Niestety ani uczeni ani Ptolemeusze nie dążyli do ulepszenia świata i poprawy bytu zwykłego szarego ludu. Zwykli ludzie nie mieli żadnych korzyści z biblioteki, co w konsekwencji doprowadziło ją do zguby, czyli spalenia przez rozgniewany tłum. Ostatnim pracownikiem biblioteki i ośrodka naukowego była kobieta (co jest dziwne, bowiem kobiety wówczas często były traktowane jak zwykłe niewolnice) o imieniu Hypatia. Ta niewiasta niewątpliwie pięknej urody była zwierzchnikiem szkoły platońskiej, matematykiem, fizykiem i astronomem. Była także przyjaciółką Orestesa, wroga rywalizującego z nim o władzę Cyryla, ogłoszonego później świętym. Z narażeniem życia głosiła swoje poglądy i propagowała naukę wśród ludzi, choć była ateistką równo traktowała swoich wierzących i niewierzących uczniów. Kochało ją wielu ludzi, co rozgniewało Cyryla, który nasłał na nią swych parafian. Rozjuszony tłum napadł na jadącą w wozie Hypatię zerwał z niej ubrania, wyłupił oczy i obdarł jej ciało aż do kości za pomocą ostrych muszli. Jej śmierć była symbolem upadku tej świetlnej epoki. Ze spalonej Biblioteki Aleksandryjskiej nie pozostał ani jeden zwój, cały naukowy dobytek starożytnej kultury przepadł na zawsze. My, współcześni nadal dążymy do odbudowania tego, co zginęło w płomieniach. Szanse na dokładne poznanie naszej przeszłości ludzkość straciła przez nienawiść i zaślepienie. I nie ma żadnych możliwości na jej odzyskanie.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.