Uwolnić książkę?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Szczotka

Czytano: 692 razy | Kategoria: Nauki humanistyczne | Ilość słów: 328 | Data: 13.05.13 | 0 komentarzyCzym jest liberatura? Nie, to nie błąd – istnieje literatura i liberatura. Etymologia drugiego pojęcia wiąże się z łacińskim słowem „książka” oraz „wolność”. Ideą liberatów jest bowiem uwolnienie książki od cielesności.


Od wielu lat druk książek stawiał na prymat formy kodeksu – taki format książki stał się najpopularniejszy. Nie oznacza to jednak, iż jest jedynym. Kto bowiem powiedział, że książki należy czytał wyłącznie od lewej do prawej strony, a czarne litery muszą znajdować się na białym tle? Zabawy z typografią i graficzną stroną liter obecne były już w starożytności, kiedy powstała poezja wizualna. Wiersze często w mimetyczny sposób naśladowały rzecz, do której się dosłownie odnosiły – stąd miały kształt jajka lub skrzydeł. Takie zabiegi miały podkreślić symboliczną wymowę treści.

 Świadomy autor

Pragnieniem futurystów było zerwanie ze standardową ortografią i zwrócenie uwagi na dźwiękowe zależności słów, które „rozsypywali”na płaszczyźnie strony. Podobne zabiegi stosują liberaci. Sam nurt został wymyślony przez Zenona Fajfera. Założenia? Uświadomienie autorom, iż mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd książki i mogą, a czasem nawet powinni pozwolić sobie na niestandardowy druk książek. Książka nie ma być bowie3m traktowana jako pojemnik na treść, ale ma znaczyć sama w sobie – brak paginacji, faktura kartki, jej rozmiar i kształt może znaczyć i wpływać na percepcję czytelnika. Chodzi oto, by decyzyjny był sam twórca, a nie wyłącznie wydawca czy introligator.

804_3748002.JPG

 Pojemniki na treść?

Zwolennicy liberatury podkreślają, iż wielu artystów było uwrażliwionych na fizyczny wymiar literatury – takich autorów nazywają protoliberackimi. Sceptycy zwracają uwagę na fakt istnienia od dłuższego czasu książki artystycznej, która również bawi się formą. W przeciwieństwie do liberatury ta jest jednak unikalna i dosłownie wytwarzana przez autora. Liberaci nie muszą książek robić, mają je jedynie świadomie i kreatywnie projektować. Dzięki temu lektura książki może mieć inny wymiar – same powieści zaś nie muszą być jedynie papierowymi artefaktami.
Podpis

Zaczytana


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.