Matura z geografii – prosta tak jak zwykle?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: mikiqu

Czytano: 1708 razy | Kategoria: Nauki przyrodnicze | Ilość słów: 304 | Data: 28.05.12 | 18 komentarzyW czwartek 17 maja odbył się najpopularniejszy egzamin maturalny, jakim jest matura z geografii. W tym roku do matury z tego przedmiotu postanowiło przystąpić ponad 83 tys. uczniów, czyli prawie 22% wszystkich maturzystów.


Skąd ta popularność?

Maturzyści wybierają geografię na maturze z różnych przyczyn. Jednym matura z geografii potrzebna jest, by mogli się oni dostać na wymarzone studia, inni po prostu chcą łatwym sposobem zdać maturę i uzyskać niezbędne punkty, które będą im potrzebne na studia. Na niektórych kierunkach bowiem liczą się punkty – nie ważne, z jakiego przedmiotu. Mając do wyboru bardzo trudną historię, trudną biologię, czy stosunkowo łatwą geografię – stawiają na tę ostatnią.

maturazgeografii.jpg

Jak zwykle było łatwo

W opinii wielu maturzystów matura z geografii nie była trudna. Tak jednak sądzą ci, którzy zdawali ją na poziomie podstawowym. Maturzyści podchodzący do tego poziomu mieli do wykonania 28 zadań. Z pewnością nie sprawiły im kłopotu takie polecenia jak: podanie gospodarczych skutków wybuchu wulkanu na Islandii, czy wyjaśnienie, dlaczego szlak jest wyłączony w zimie z powodu lawiny. Dłużej musieli się na pewno zatrzymać przy zadaniach, w których trzeba było coś policzyć, ale te też nie były zbyt trudne. Uczniowie musieli np. zamienić odległość na mapie na odległość w terenie, albo policzyć stopę przyrostu naturalnego w podanych krajach.

A jak było na rozszerzeniu?

Maturzyści zgodnie twierdzą, że w tym roku zadania z poziomu rozszerzonego były zdecydowanie trudniejsze niż tego z roku ubiegłego. Nie są więc takimi optymistami jak ci, którzy zdawali podstawę. Matura z geografii na poziomie rozszerzonym jest o tyle trudniejsza, że wymaga od ucznia wykorzystywania różnorodnych materiałów źródłowych m.in. barwnej mapy szczegółowej, czy umiejętności rozwiązywania problemów istniejących w środowisku geograficznym. W tym roku maturzyści musieli się zmierzyć m.in. z mapą Karkonoszy i okolic Karpacza oraz problemem HIV i AIDS w Afryce.
Podpis

Czeka Cię matura? Na portalu Maturzysci.com.pl znajdziesz wszystko, co pomoże Ci zdac maturę na luzie.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.