Sześciolatki do przedszkola czy do szkoły?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: wesole

Czytano: 581 razy | Kategoria: Szkoła i studia | Ilość słów: 465 | Data: 02.04.13 | 0 komentarzyWielu rodziców stoi przed dylematem czy wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły. Pojawia się wiele argumentów za i przeciw. Jak mamy rozpoznać czy nasza pociecha jest już gotowa na edukację szkolną?


Dla części rodziców wysłanie sześcioletniego syna do szkoły to skrócenie dzieciństwa o rok. Będzie uczyło się jeszcze tyle lat, więc może warto przedłużyć okres dzieciństwa do maximum? Dlaczego przyspieszać stanięcie naszego dziecka przed przed stresem dorosłego człowieka?

Ministerstwo za wszelką cenę próbuje przekonać rodziców na wysłanie sześciolatków do szkoły. Czy pogoń za innymi krajami Unii Europejskiej jest w tym wszystkim najważniejsza?

Bardzo istotną problemem, która powinna być decydująca podczas wyboru dla sześciolatka szkoły bądź przedszkola jest dojrzałość dziecka. Nie każdy sześciolatek nadaje się przecież do tego aby pójść do szkoły. Połączenie w jednej grupie dzieci sześcio i siedmioletnich nie jest istotnym problemem w różnicach w ich umiejętnościach. Jednak część sześciolatków może nie być gotowa na zostawanie na wiele godzin bez rodziców. Mogą po prostu tęsknić za domem. Dojrzałość emocjonalna tych dwóch grup dzieci jest całkowicie na innym poziomie. Edukacja szkolna wiąże się z większą samodzielnością, dziecko musi mieć łatwość nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, nie może mieć problemów w wyrażaniu emocji, a co bardzo ważne nie może mieć żadnych zaległości w nauce przedszkolnej. W sytuacji takich zaległości, warto je nadrobić na przykład w okresie wakacyjnym, aby maluch na początku szkoły nie miał od razu problemów z nauką.

Mimo, że szkoły coraz częściej oferują zarówno zajęcia dodatkowe dla sześciolatków jak też długą opiekę, to wciąż bardzo mało rodziców decyduje się na zrezygnowanie z przedszkola poznań na rzecz szkoły. MEN próbuje przekonać rodziców o tym, że sześciolatki w szkole będą osiągać o wiele lepsze wyniki w nauce niż w przedszkolu. Wielu rodziców jednak nie daje się przekonać. Przedszkola Poznań przecież również oferują dużo zajęć edukacyjnych.

Rodzicom, którzy się wahają zaleca się odwiedzenie szkoły na przykład w trakcie „drzwi otwartych”. Wtedy wszyscy mają możliwość poznania dyrekcji, pedagogami. Takie spotkania dają możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną dla sześciolatków. Nasza pociecha może w tym czasie zobaczyć jak wygląda szkoła i czy chce do niej chodzić.

Warto wspomnieć, że jeśli wyślemy nasze dziecko do szkoły i po kilku miesiącach powie nam, że jednak nie chce do niej uczęszczać, to w każdej chwili możemy przenieść nasze dziecko ponownie do przedszkola w Poznaniu. Możliwość takiego wyjścia awaryjnego z pewnością pomoże w podjęciu tej decyzji wielu rodzicom.
Podpis

Magda Winnicka
Wszystko o przedszkolach 


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.