Dopłaty dla rolników szansą na rozwój

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Wandzia

Czytano: 757 razy | Kategoria: Dotacje | Ilość słów: 481 | Data: 30.05.13 | 0 komentarzyJuż prawie dziesięć lat Polska jest członkiem UE. To niezwykle ważne wydarzenie spowodowało mnóstwo pozytywnych zmian w Polsce. Można je zaobserwować w licznych obszarach życia. Nie podlega dyskusji, że, polscy gospodarze są jednymi z tych, którzy z największą intensywnością wykorzystują szans uzyskania wsparcia finansowego.


Na przestrzeni lat poznaliśmy jak wykorzystywać szanse, jakie dają nam unijne fundusze. Zaledwie kilka lat temu wydawało nam się to niemożliwe, aby ktoś dawał nam tak wielkie kwoty wyłącznie po to, żebyśmy byli w stanie dorównać poziomem do innych krajów. Aktualnie dopłaty z EU stały się dla nas oczywiste. Co 12 miesięcy tysiące polskich gospodarzy z pełną świadomością planuje budżet inwestycji na rozwój w kontekście wykorzystania dopłat z UE. Powstało także bardzo dużo organizacji i firm prywatnych, które zajmują się pomocą przy kompletowaniu formularzy unijnych oraz dobieraniu odpowiednich programów, z których mamy największe prawdopodobieństwo otrzymania wsparcia finansowego.

Aktywność polskich gospodarzy rolnych w tym obszarze jest bardzo duża a z upływem czasu zwiększa się. Statystyki wskazują, że największa ilość wniosków o płatności bezpośrednie składają polscy rolnicy. Wyprzedzamy w tym rankingu wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. To bardzo dobry objaw. Świadczy o kolosalnej zmianie także w podejściu do tematu przez Polaków, którzy jeszcze do niedawna sądzili, że dofinansowanie z UE to kolejna rozreklamowana akcja, w której liczy się tylko polityka. Tymczasem najnowsze sondaże pozwalają nam przypuszczać, że zbliżające się lata również będą ogromnym zwycięstwem rodzimego rolnictwa i nieprzerwanie będziemy monitorować tak dynamiczny rozwój w tym obszarze.

Na jakie działania można otrzymać dopłatę? Istnieje bardzo wiele kierunków, dofinansowywanych przez UE. Dopłaty dla rolników kierowane są na rozwijanie się gospodarstw rolnych, na ich bieżące prowadzenie, na poszerzenie własnych kwalifikacji jak również kompetencji swoich pracowników. Duża ilość środków przeznaczanych jest także na modernizację rolnictwa w kraju nad Wisłą jak również na działania proekologiczne.

Ten ostatni kierunek staje się szczególnie ciekawy, gdyż można dość przewrotnie powiedzieć, że dofinansowanie otrzymuje się nie za działanie a za jego zaniechanie. Ujmując temat jaśniej chodzi o przerwanie prac rolnych na działkach, na których znajdują się naturalne siedliska zwierząt bądź roślin objętych ochroną. Wykonywane w normalnym trybie prace rolne dokonałyby nieodwracalnych zmian w przyrodzie. I w związku z tym na niektórych terenach wskazane jest zrezygnowanie z rolnictwa. Co oczywiste jeśli tereny te należą do gospodarzy rolnych przysługuje im finansowa rekompensata. A są to zauważalne środki. Dopłaty przysługują od każdego hektara pola i wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

UE z rozmachem wspiera także nadejście nowego pokolenia w rolnictwie. Zaplanowane są dotacje dla młodych rolników w kwocie nawet 100 tysięcy złotych. Trzeba co oczywiste spełnić liczne kryteria, liczne wymagania, ale warto postarać się przy tak dużej pomocy finansowej.
Podpis

Wanda Nowaczek


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.