Dotacje unijne - na co zwrócić uwagę

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gosia

Czytano: 888 razy | Kategoria: Dotacje | Ilość słów: 467 | Data: 19.05.12 | 0 komentarzyOdkąd Polska weszła do Unii Europejskiej zdania na temat tego posunięcia są podzielone. Nie powinni jednak narzekać przedsiębiorcy, którzy mogą starać się o dotacje. Powinny jednak wcześniej zapoznać się z warunkami, które muszą spełnić.


Przedsiębiorca powinien wiedzieć kilka rzeczy zanim zacznie starać się o unijną dotację. Po pierwsze unijne pieniądze w większości przypadków są tylko częściowymi refundacjami. Tak więc potrzebny jest własny kapitał na inwestycję, po której zakończeniu może zwrócić się część poniesionych kosztów z nią związanych. Przy czym pieniądze wypłacane są co jakiś czas w określonej kwocie. Wypłacone z góry w całości mogą być jako dotacja na start. Wtedy trzeba się o nie starać przed rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej.

Chcąc dostać dotację, trzeba zastanowić się po co chce się ją dostać. Czy mają to być pieniądze przeznaczone na szkolenie kadry, na badania czy na nowy sprzęt. Trzeba też ocenić swoje szanse. Aby je zwiększyć inwestycja powinna mieć innowacyjny charakter. Mikro, małe i średnie firmy mają też większe szanse niż duże przedsiębiorstwa i firmy zależne od korporacji. Mikro i małe firmy mogą dostać dofinansowanie na poziomie od 40% do 45%, średnie zaś od 30% do 35%.

Gdy już będzie wiadomo na co ma pójść dotacja, należy wybrać odpowiedni program unijny, który będzie pasował do danej inwestycji. Następnie należy złożyć wniosek z odpowiednią dokumentacją. Wnioski można składać tylko wtedy, gdy organizowane są konkursy (nabory), co zdarza się dosyć rzadko. Na rozpatrzenie aplikacji trzeba czekać nawet trzy miesiące. A co powinno znaleźć się w takiej aplikacji? Przede wszystkim plan inwestycji z określeniem jej możliwości rozwojowych, celami i harmonogramem. Nie należy bagatelizować dobrego biznesplanu, bo dużo od niego zależy. Należy zwrócić uwagę na kompletność potrzebnych załączników. Wniosek może zostać odrzucony już we wstępnym etapie, jeśli dokumentacja będzie niepoprawnie wypełniona (dotyczy to również poprawnej pisowni) lub czegoś zabraknie. Niekiedy jest szanse na przeprowadzenie korekty. Przedsiębiorca może jej dokonać w ciągu siedmiu dni od wezwania. W razie niepewności co do wypełnienia formularzy aplikacyjnych można skorzystać z usług firmy doradczej lub skierować się po pomoc do Regionalnego Punktu Informacji.

Jeśli dokumenty przejdą dalej, poddane zostaną merytorycznej ocenie. Jeśli aplikacja zakończy się sukcesem, nastąpi podpisanie umowy. W takiej sytuacji należy raz na kwartał składać wnioski o płatność, dołączając faktury za zakupy dokonane w ramach inwestycji i dokumenty potwierdzające postęp prac. Dopiero po otrzymaniu jednej zaliczki możliwe jest uzyskanie następnej. Po zakończeniu projektu należy przedstawić jeszcze raz całą dokumentację w celu kontroli. W czasie trwania inwestycji trzeba dbać o promocję za pomocą tablic, plakatów czy ogłoszeń prasowych informujących opinie publiczną o dofinansowaniu unijnym danej inwestycji.  

 
Podpis

gosia


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.