Duży kredyt dla małej firmy?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: marcelsobieski

Czytano: 583 razy | Kategoria: Finanse firmowe | Ilość słów: 444 | Data: 11.07.13 | 0 komentarzyJeszcze kilka lat temu małe i średnie przedsiębiorstwa, które rozpoczynały swoją działalność miały wiele problemów z otrzymaniem od banków kredytu na swoją działalność. Organy finansowe wymagały od kredytobiorców gwarancji w postaci zaświadczenia o dochodach, a niejednokrotnie także poręczenia majątkiem.


Dziś sytuacja się zmieniła – znacznie wzrosły szanse małych firm na duże kredyty. Coraz więcej banków otwarcie informuje, że uzyskanie przez mikro, małe i średnie firmy kredytu z dużą ilością zer jest możliwe. Jednak każde kolejne zero powiększające sumę zobowiązania sprawia, że bank potrzebuje coraz to większego zabezpieczenia ze strony kredytobiorcy. Od czego więc będzie uzależniona wysokość kredytu dla firm?

Długie zbieranie drobnych informacji

Choć możliwości przedsiębiorców ubiegających się o kredyt uległy poprawie w porównaniu z ubiegłymi dekadami, to wciąż za kluczowe kryterium banki obierają wiek firm. Im przedsiębiorstwo dłużej funkcjonuje na rynku, tym mają większe szanse na uzyskanie wyższego kredytu. Staż rynkowy firmy jest dla banków swoistym gwarantem, bowiem z nim banki między innymi utożsamiają stabilność finansową przedsiębiorstw.

Zdolność kredytowa, to kolejny czynnik nad którym pochylają się analitycy bankowi. Zanim bank zdecyduje się udzielić Ci kredytu musi upewnić się, że Twoja firma jest w stanie w planowym czasie uregulować zaciągnięte zobowiązanie. Zdolność kredytową określa się na podstawie dochodów firmy, historii kredytowej oraz zadeklarowanych przez ubiegającego zabezpieczeń kredytu.

Wiele formalności za sześć zer

Firma, niezależnie od swojej wielkości czy stażu, mając odpowiednie zabezpieczenie kredytu może wystąpić do banku z wnioskiem o jego udzielenie. Obecnie funkcjonujące na rynku podmioty finansowe mogą udzielić kredytu sięgającego aż 4 mln zł. Jednak jak zostało wspomniane na samym początku, im kredyt wyższy, tym warunki banku względem kredytobiorcy są większe.

Mniejsze sumy, mniej formalności?

Jeżeli firma nie potrzebuje, aż sześciozerowego zastrzyku gotówki, zawsze może skorzystać z nieco mniej „wymagających” możliwości, do których należą kredyty inwestycyjne czy kredyty w rachunku bieżącym.

Kredyt inwestycyjny udzielany jest przedsiębiorstwu na utrzymanie lub powiększenie majątku trwałego po wcześniejszym przedstawieniu szczegółowego biznesplanu działalności. Kredyt w rachunku bieżącym umożliwia zadłużenie się kredytobiorcy do określonej w umowie wysokości. Oznacza to, że posiadacz tego typu kredytu może dysponować nie tylko zgromadzonymi na koncie środkami, ale również może wystawić zlecenie płatnicze przekraczające daną sumę, które mieści się w granicach kredytu.

Generalnie istnieje niepisana zasada, że im mniej chcemy od banku pożyczyć, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy dany kredyt. Jednak w kontekście formalności – złożenie w banku odpowiedniej dokumentacji i sprawdzenie zdolności kredytowej stanowi podstawę każdego kredytu.
Podpis

Zainteresowały Cię infomracje znalezione w artykule? Zapraszamy po więcej na stronę gdzie dowiesz się więcej na temat kredytu inwestycyjnego na finansowanie inwestycji w swojej firmie. 


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.