Kto może zostać ryczałtowcem?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Oszka

Czytano: 478 razy | Kategoria: Finanse firmowe | Ilość słów: 324 | Data: 12.10.12 | 0 komentarzyJednym ze sposobów opodatkowania prowadzonej przez nas działalności gospodarczej jest ryczałt ewidencjonowany. To popularna i prosta forma wyznaczania podatków. Warto jednak wiedzieć kto może z niej skorzystać.


Nie każdy przedsiębiorca ma prawo do rozliczania się za pomocą ryczałtu. Rozwiązanie to jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy czerpią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wymienić tu zwłaszcza należy spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ryczałt jest korzystny również dla osób, które pracują w wolnych zawodach, takich jak, np. lekarz, stomatolog, pielęgniarka, tłumacz. Lista zawodów mogących rozliczać się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego zawarta jest w odpowiedniej ustawie. Wśród osób korzystających z tej opcji warto wymienić również osoby duchowne i osoby fizyczne czerpiące dochody z tytułu najmu, podnajmu lub dzierżawy.

 

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym. Niektórych obowiązują bowiem wyłączenia podmiotowe i przedmiotowe. Z ryczałtu nie skorzystają podatnicy rozliczający się na karcie podatkowej, zwolnieni z podatku dochodowego i tacy, których wyroby opodatkowane są podatkiem akcyzowym. Ponadto wymienić należy tu osoby chcące prowadzić aptekę, lombard, kantor walut lub handlarzy częściami pojazdów mechanicznych. Z ryczałtu wyłączeni są również przedsiębiorcy wykonujący wolny zawód, który nie pojawia się w odpowiedniej ustawie.

 

Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się za pomocą ryczałtu powinni złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tego typu opodatkowania. Dokument ten należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności i nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Adresatem oświadczenia jest naczelnik urzędu skarbowego znajdującego się w obrębie miejsca zamieszkania danego przedsiębiorcy. Decydując się na taką formę opodatkowania należy pamiętać o konieczności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, która jest podstawą obliczenia podatku dochodowego.

 
Podpis

Oszka


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.