Chętnych na kredyty wciąż przybywa

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Mateusz Z

Czytano: 354 razy | Kategoria: Kredyty | Ilość słów: 405 | Data: 04.08.14 | 0 komentarzyRynek kredytów konsumpcyjnych przeżywa okres wielkiej ,,prosperity". Potwierdzają to raporty Biura Informacji Kredytowej, która gromadzi potrzebne dane na temat potencjalnych kredytobiorców. A ich grupa ciągle rośnie.


Opierając się na raportach z pierwszych trzech miesięcy tego roku można wyraźnie zauważyć, że kolejka osób ubiegających się o kredyt stale się wydłuża. Polacy bardziej ochoczo sięgają po pożyczki.

 

W pierwszym kwartale 2014 roku z Biura Informacji Kredytowej banki pobrały aż 7,8 miliona raportów dotyczących przeszłych zobowiązań klientów. To o 10 procent więcej, niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że banki zapytały o historię kredytowe 392 tysięcy ewentualnych partnerów biznesowych więcej, w porównaniu do roku ubiegłego.

 

Jednak statystyką, która najbardziej obrazuje ożywienie rynku kredytowego, jest ilościowy wzrost raportów monitorujących klienta, jakie wystosowali w stronę BIK-u kredytodawcy. Jest ich aż o 40% więcej. Dzięki tym raportom banki wyszukują klienta, któremu spełniając określone kryteria finansowe, kwalifikuje się do przestawienia oferty kredytowej. W tym roku z bazy danych BIK-u wypłynęło 2,4 miliona takich raportów. Świadczy to o wzroście o 962 tysiące identycznych informacji przekazywanych skali roku.

 

Jak podkreśla główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, Andrzej Topiński, zarówno styczeń, jak i luty od lat były najgorsze dla rynku kredytów konsumpcyjnych. Aczkolwiek w tym roku ta tendencja uległa gwałtownej zmianie. Co prawa, dalej te dwa miesiące są najmniej ,,napędzają'' koniunkturę kredytową, lecz uległy znaczącej poprawie w porównaniu z latami 2013 i 2012.

 

Według danych BIK, wiele osób ubiegających się o pożyczkę, w ciągu dwóch następnych tygodni składa kolejny wniosek. Powodować może to odmowna decyzja pierwszego banku, lub poszukiwanie lepszej, korzystniejszej oferty u konkurencji. Liczba powtórnych zapytań stanowi około 20 % wszystkich katalogowanych.

 

Rok 2014 stanowi dla banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych imieniem Stefczyka prawdziwy czas progresu biznesowego. Zawarły one najwięcej umów kredytowych od przeszło 4 lat. A jak przewidują eksperci, tempo wzrostu zawierania zobowiązań ma utrzymywać się na podobnym poziomie w nadchodzących miesiącach.

 

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, wartość kredytów w ujęciu rocznym dla gospodarstw domowych zanotowała zwyżkę o 5 punktów procentowych, do sumy 561 miliardów złotych, natomiast dla osób prywatnych o 3,2 procent, do kwoty 126 miliardów złotych rocznie. Kredytodawcy przeżywają wobec tego przysłowiową ,,drugą młodość''.


Zainteresowani tą tematyką, więcej informacji znajdą pod tym adresem:

 
Podpis

Mateusz


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.