Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa - różnice i podobieństwa

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 290 razy | Kategoria: Kredyty | Ilość słów: 356 | Data: 14.04.14 | 0 komentarzyPojęcia kredytu i pożyczki w ramach mowy potocznej są używane niemal zamiennie. Tylko nieliczni rozróżniają znaczenia obu słów i stosują je z pełną świadomością.


Elementarne różnice prawne

Pojęcie pożyczki regulowane jest przez prawo cywilne, zaś kredyt znajduje swoje regulacje  w prawie bankowym. Podstawową różnicą jest fakt, że prawo do udzielania kredytów mają jedynie banki i instytucje kredytowe. Pożyczki z kolei, może udzielić każdy, obojętnie czy jest osobą prawną czy też fizyczną. W przypadku pożyczki, prawnym wymogiem jest, aby pożyczkodawca był właścicielem pożyczanych środków. Kredyt zaś, wiąże się ze zjawiskiem kreacji pieniądza, a proces ten jest ograniczany przez regulacje organu pod postacią Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z prawem umowa kredytu musi zostać zawarta naa piśmie, zaś w przypadku pożyczki gotówkowej taki wymóg nie istnieje. Zaleca się jednak, aby pożyczki na kwotę powyżej 500 zł były spisane w formie papierowej.

Podstawowe różnice praktyczne

W przypadku kredytu gotówkowego musimy liczyć się z koniecznością zadeklarowania celu przeznaczania środków pochodzących z kredytu. Kiedy sięgniemy po pożyczkę, o takie kwestie raczej nie zostaniemy zapytani przez pożyczkodawcę. W przypadku kredytu gotówkowego najczęściej jedyną dostępną opcją przekazania środków jest przelew bankowy, kiedy bierzemy pożyczkę, często możemy wybrać gotówkową formę jej wypłaty - więcej na ten temat znajdziesz na oferty-kredytow.com.

Różnice kosztowe

Pożyczki gotówkowe udzielane są przez mniej wyspecjalizowane podmioty niż banki. Z powodu ich mniejszej renomy oraz chęci przyciągnięcia klienta, często kuszą one niskim oprocentowaniem długu. Z tego powodu, w zdecydowanej większości przypadków pożyczka gotówkowa będzie opiewała na mniejszy koszt niż kredyt gotówkowy, przy rozpatrywaniu tej samej kwoty długu. Należy tu jednak pamiętać o tym, iż wiele instytucji udzielających pożyczki nie podlega tak rygorystycznym regulacją jak banki. W konsekwencji, na rynku pojawiają się nieuczciwi gracze, którzy konstruują umowy w ten sposób, aby narazić potencjalnego klienta na wysokie koszty obsługi długu. Z tego powodu, w przypadku zaciągania pożyczki, zawsze należy dokładnie przeanalizować zapisy występujące w umowie.
Podpis

Robert Wójcik - redaktor portali finansowych


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.