Zawód głównego księgowego

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: jkuder943

Czytano: 510 razy | Kategoria: Księgowość | Ilość słów: 293 | Data: 26.04.13 | 0 komentarzyKsięgowość to bardzo atrakcyjny pomysł na własną karierę. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na niego, zwłaszcza że zostanie księgowym nie jest bardzo trudne, chociaż wymaga poświęcenia na ten cel dużej ilości czasu oraz odpowiednich predyspozycji. Wystarczy jednak nauka księgowości na kursie lub też studia dzienne...


... zaoczne lub podyplomowe, aby móc zdobyć niezbędne przygotowanie i otrzymać dokumenty potwierdzające to. 

Na początku w księgowości pracuje się na niższych stanowiskach, ale później można zacząć piąć się w górę, aby zacząć zarabiać naprawdę nieźle oraz zyskać prestiżowy fach. Dlatego też warto pomyśleć o pracy jako główny księgowy i obrać ją sobie za cel.

Kim jest główny księgowy?

Osoba pracująca na stanowisku głównego księgowego prowadzi w firmie wszelkie sprawy związane z rachunkowością. Główny księgowy jest zwierzchnikiem wszystkich pozostałych księgowych zatrudnionych w firmie. Prawo polskie nie reguluje kwestii konieczności posiadania w przedsiębiorstwie głównego księgowego, więc nie jest to obowiązkowe. Dlatego też często zastępowany jest on innymi stanowiskami, na przykład kontrolerem, jednak większość firm nadal posiada swoich głównych księgowych. Stanowisko głównego księgowego jest także cały czas obecne w sektorze finansów publicznych.

Obowiązki i zarobki na stanowisku

Praca jako główny księgowy to ukoronowanie fachu księgowego. Główny księgowy zajmuje się w szczególności rachunkowością, ale również jako zwierzchnik przeprowadza kontrole, organizuje zespół pracowników oraz dba o to, aby realizować założone w dziale księgowym cele. Powinien on czuwać nad kondycją finansową przedsiębiorstwa, nad prawidłowością przygotowywania i archiwizowania dokumentacji. Niezbędne jest zatem posiadanie kompleksowej wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem, aby móc znaleźć dla siebie zatrudnienie na stanowisku głównego księgowego. Zarobki są atrakcyjne – wynoszą przeważnie około 5-15 tysięcy złotych netto. Najwyższe są w firmach prywatnych, mniej zarabia się w budżetówce. 
Podpis

Jacek Kuderski - jeden z trenerów kursu księgowości


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.