1 procent podatku jako pomoc dla organizacji pożytku publicznego

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Mirrios

Czytano: 431 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 335 | Data: 28.10.13 | 0 komentarzyKażdy podatnik składający deklarację PIT może zadysponować 1 procentem swojego podatku. Prawo to przewiduje ustawa z 1 stycznia 2004 roku O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zgodnie z którą organizacje prowadzące działalność społecznie użyteczną mogą liczyć na tego typu formy wsparcia.


Status organizacji pożytku publicznego uzyskują fundacje i stowarzyszenia, których działalność ukierunkowana jest przede wszystkim na udzielanie pomocy wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Jednak nie tylko rodzaj prowadzonej działalności decyduje o przyznaniu tego statusu. OPP musi być organizacją pozarządową i nie może prowadzić działalności gospodarczej. Ubiegając się o przyznanie statusu fundacja czy stowarzyszenie musi wykazać się już prowadzoną działalnością pożytku publicznego, trwającą przynajmniej od dwóch lat. Warunki uprawniające do uzyskania przywilejów przewidzianych ustawą są więc ściśle określone i wszystkie muszą zostać spełnione, aby organizacja mogła ubiegać się o należne jej wsparcie.

Wśród przywilejów OPP jednym z najważniejszych wydaje się 1 procent podatku przekazywany organizacjom. Każda osoba może samodzielnie podjąć decyzję o udzielanym wsparciu i nie chodzi tu tylko o organizację, ale też konkretną osobę będącą jej podopieczną. W rozliczeniu rocznym, obok nazwy organizacji i przypisanego jej numeru KRS, podatnik może wpisać imię i nazwisko osoby, którą chce wesprzeć 1 procentem podatku. Tą informację, określaną mianem celu szczegółowego, otrzyma również OPP, jako sugestię, że właśnie dla danej osoby przekazano tą konkretną kwotę.

Organizacje pożytku publicznego mają prawo informowania o swojej działalności, aby zwrócić na siebie i swoją działalność uwagę podatników. Podstawowym kanałem informacyjnym wprawdzie jest Internet, jednak fundacje i stowarzyszenia pojawiają się też często w radiu czy telewizji, gdzie zgodnie z ustawą mają prawo do bezpłatnego wystąpienia.

Podatnicy, którzy zdecydowali się przekazać 1 procent podatku na rzecz OPP, mogą wskazać tylko jedną organizację uwzględnioną w oficjalnym wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zawsze na podstawie spisu warto zweryfikować, czy dana organizacja otrzymała status OPP i numer KRS, uprawniające do korzystania ze wsparcia finansowego. Wpisując przekazywaną kwotę, należy pamiętać, aby zaokrąglić ją w dół, do pełnych dziesiątek groszy.Podpis

Mirrios


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.