Co warto wiedzieć o rozliczeniach PIT?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 494 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 442 | Data: 21.11.13 | 0 komentarzyRozliczanie PITu to przykry obowiązek każdego polskiego obywatela. Rozliczać z Urzędem Skarbowym trzeba się każdego roku, a niezłożenie deklaracji jest zazwyczaj bardzo surowo karane.


Grzywna, którą może nałożyć fiskus wynosi nawet trzy tysiące złotych, co dla przeciętnego Kowalskiego jest bardzo dużą sumą. Rozliczając się z podatku warto jest dokładnie poznać swoje prawa dotyczące ulg podatkowych, kwot wolnych od podatku i tym podobnych kwestii. Tylko dzięki temu będzie się miało gwarancję, że państwo zwróci obywatelowi odpowiednią kwotę pieniędzy.

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z możliwości odliczenia od podatku określonych ulg. Osoby, które posiadają dzieci, powinny skorzystać z tak zwanej ulgi na dzieci. Od podatku odliczyć można również koszty, które ponosi się z tytułu korzystania z Internetu. Istnieje szansa, że w rozliczeniu wystąpi nadpłata. Ma to miejsce, kiedy ilość pobranych przez państwo zaliczek podatkowych była byt duża. Jest to oczywiście sytuacja bardzo korzystna dla płatnika, ponieważ oznacza otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Rzadko zdarza się, że występuje niedopłata, wówczas z kolei to płatnik musi dopłacić różnicę na rzecz Urzędu Skarbowego. Takie zobowiązania warto jest uiszczać możliwie jak najszybciej. Każdy Polak bowiem doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że biurokracja w Polsce jest wyjątkowo bezduszna i odsetki za każdy miesiąc zwłoki mogą okazać się bardzo poważnym obciążeniem dla budżetu.

podatki3.jpg

Osoby, które spodziewają się nadpłaty, którą musi wyrównać Urząd Skarbowy, powinny określić jak chcą odebrać pieniądze. Jeśli ma to być przelew wykonany na konto, koniecznie trzeba to uwzględnić w zeznaniu podatkowym i podać numer konta. W przeciwnym wypadku urząd sam wybierze drogę dostarczenia płatnikowi jego pieniędzy. Zazwyczaj w tym celu pieniądze są dostępne do odebrania w kasie Urzędu Skarbowego. Często dostarcza je również Poczta Polska.

Te kwestie są dla płatnika bardzo istotne. Koniecznie trzeba pamiętać, że raz zadeklarowany numer konta dla Urzędu Skarbowego będzie wiążący i to właśnie na to konto będą spływały inne należności. Jeśli więc planuje się zmianę numeru, trzeba koniecznie zawiadomić o tym odpowiedni organ. Podatnik koniecznie musi wiedzieć, jakie są podstawowe zasady rozliczania PIT, zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem pociągnąć za sobą bardzo znaczące implikacje, których z reguły każdy wolałby unikać. Warto jest więc się w tej kwestii doszkolić i w miarę możliwości każdego roku śledzić ewentualne zmiany, by móc wprowadzić nowe przepisy w życie.

Poczytaj więcej na http://www.money.pl/podatki/pit_2013/
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.