Jak odliczyć ulgę na krew

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: nnbobak

Czytano: 489 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 355 | Data: 22.01.13 | 0 komentarzyPowszechnie znana ulga podatkowa za oddaną krew to tak naprawdę darowizna krwi. Zgodnie z prawem tylko darowizna krwi (przekazanie jej w formie nieodpłatnej) określonemu podmiotowi pozwala na korzystanie z odliczenia.


Ulga z tytułu oddania krwi nie będzie przysługiwała podatnikowi, który przekaże krew odpłatnie – a ma taką możliwość.

Ograniczenia związane z ulgą

Zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym darowizn ich łączny limit (inaczej mówiąc ich suma) w roku podatkowym nie może przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika. Jest to pierwsze z dwóch ograniczeń w wypadku tej darowizny, która pozwala na otrzymanie ulgi podatkowej.

thumb_prawo2.jpgDrugim ograniczeniem, już czysto biologicznym a nie administracyjnym, jest limit oddawanej krwi w zależności od płci. Zgodnie z zaleceniami mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 l krwi, a kobieta 1,8 l. Sprawa ma się lepiej w kwestii oddanego osocza, nie dość że możemy oddać go więcej to jeszcze nie ma różnic biologicznych w limitach oddawanego płynu. Osocza w ciągu roku można oddać nawet do 25 litrów.

Wymogi formalne 

Ważnym jest, aby darowizna była zgodna z ustawą o publicznej służbie krwi. Musi być dokonana przez honorowego dawcę, to jest osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Co istotne od rozliczenia za ten rok nie ma obowiązku posiadania oświadczenia stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny. Wystarczy jedno zaświadczenie o tym, ile krwi lub osocza pobrano od nas. Nie ma też konieczności wskazywania ekwiwalentu przez stację poboru krwi. Odliczenie za jeden litr może wynieść 130 zł zarówno w przypadku krwi jak i osocza.

Maksymalne odliczenie od dochodu w kwocie 3 601 zł w wypadku mężczyzny i 3 484 zł dla kobiety, będzie możliwe tylko, gdy dochód będzie nie niższy niż 60 017 zł. W innym wypadku wysokość ulgi przekroczy limit 6% dochodu np. dla kwoty 10 000 zł dochodu wyniesie 600 zł ulgi.

Częstym pytaniem jest to: czy przekazywane w związku z oddaniem krwi nieodpłatnie soki i czekolady nie są płatnością za krew? Odpowiedź brzmi nie, nie jest to płatność za krew w formie ekwiwalentu rzeczowego.

Ulgę należy ująć w załączniku PIT/O.Podpis

Bezpłatna pomoc w wypełnieniu formularza PIT 2012 - artykuły podatkowe, bezpłatne porady prawników, darmowy program do wypełniania formularzy PIT do pobrania na portalu e-prawnik.pl.


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.