PIT 28 i jego specyfika

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 567 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 379 | Data: 20.12.13 | 0 komentarzyMówiąc o rozliczeniu się z urzędem skarbowym pod koniec roku zazwyczaj zachowujemy pewien spokój, wiemy bowiem, że mamy jeszcze sporo czasu na uregulowanie formalności z nim związanych.


Okazuje się jednak, że istnieje wyjątek od tej reguły. Na spokojny sen nie mogą liczyć te osoby, które muszą wypełnić PIT 28, okazuje się przy tym, że nie jest to wcale grupa mała. Obejmuje ona przede wszystkim osoby, które uzyskały dochody objęte ryczałtem ewidencjonowanym, a także te, które w kończącym się właśnie roku mogły liczyć na zyski wynajmujące z wynajmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawiania. Co ciekawe, w tym roku grupa ta może okazać się liczniejsza niż w latach poprzednich, zasilili ją bowiem polscy blogerzy wynajmujący (czy też ściślej – dzierżawiący, powierzchnie reklamowe na stronach www swojego autorstwa.

Czy jednak wspomniana grupa podatników ma powody do niepokoju? Z całą pewnością musi pamiętać o tym, że formularz PIT 28 za 2013 rok trzeba rozliczyć szybciej niż zeznania podatkowe w innej postaci. Ostateczna data to 31 stycznia 2014 roku, doświadczenie podpowiada przy tym, aby nie pozostawiać rozliczenia na ostatnią chwilę i zadbać wcześniej tak o wypełnienie formularza, jak i dostarczenie go pod wskazany adres. Na szczęście, na tym kończą się ewentualne komplikacje, samo rozliczenie nie jest bowiem zaliczane do szczególnie skomplikowanych.

podatki2.jpg

Oczywiście, nawet druki pozornie nieskomplikowane mogą generować nieporozumienia i prowadzić do błędów. Nawet, jeśli nie mają one poważnych konsekwencji, warto zrobić wszystko, aby ich unikać, pozwoli to bowiem na mniej stresu podczas wywiązywania się z naszego obowiązku wobec urzędu skarbowego. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, że nasze dane osobowe muszą być poprawne. Osoby wypełniające PIT 28 w Internecie nie muszą się o to martwic, jeśli bowiem zapomnimy o podaniu numeru PESEL lub pełnej nazwy urzędu skarbowego, program przypomni nam o tym.

Papierowa wersja dokumentu nie jest już tak przyjazna osobom zapominalskim, sprawdźmy więc kilka razy, czy wszystkie dane są poprawne. Inne często spotykane błędy dotyczą samych obliczeń, zazwyczaj nie są przy tym efektem świadomego działania, ale przypadkowego zaniedbania. Również w tym przypadku przed nieporozumieniem uratuje nas przede wszystkim czujność, wsparciem może się jednak okazać także dobry kalkulator.

A gdy już dowiesz się wszystkiego na temat PIT 28, pobierz formularz.
Podpis

MB


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.