Zwrot podatku VAT

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: quetzalcoatl

Czytano: 395 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 389 | Data: 04.04.13 | 0 komentarzyPodatnik, który posiada nadwyżkę naliczonego podatku VAT, otrzymuje jego zwrot. Zazwyczaj termin zwrotu podatku VAT trwa do sześćdziesięciu dni, jednak może się zdarzyć, że taki zwrot podatnik otrzyma szybciej, w tym celu zamiast opcji zwrotu powinien on wybrać przeniesienie na następny okres rozliczeniowy.


Dzięki wybraniu drugiego sposobu, podatnik może liczyć na znacznie szybszy zwrot, nawet o trzydzieści dni wcześniej.

 

Czas oczekiwania na zwrot

 

Podatnicy, którzy wykazali w rozliczeniu nadwyżkę VAT-u, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, są zmuszeni czekać na zwrot do 60 dni, których stan liczony jest od dnia, w którym zostało złożone rozliczenie. Sześćdziesiąt dni w tym przypadku, jest podstawowym terminem. W przypadku, gdy zasadność zwrotu wymaga dodatkowej weryfikacji, naczelnik określonego urzędu skarbowego ma prawo przedłużyć wyżej wspomniany termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia.

 

Nadwyżka podatku powstaje w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego. Różnice tą dany przedsiębiorca może wskazać do zwrotu lub do przeniesienia do rozliczenia w następnym okresie rozliczeniowym.

 

Przeniesienie na następny rok rozliczeniowy

 

Każdy przedsiębiorca ma wybór: zamiast zwrotu nadwyżki podatku może wybrać przeniesienie na kolejny rok rozliczeniowy. Dzięki temu skraca on faktyczny czas potrzebny do odzyskania nadwyżki podatku o około trzydzieści dni. Stanie się tak w sytuacji, gdy przedsiębiorca w następnym okresie rozliczeniowym będzie miał kwotę VAT-u należnego wyższą od podatku naliczonego w tym okresie.

 

Wyżej wymieniony sposób jednak nie jest dobrym wyjściem dla wszystkich przedsiębiorców, szczególnie dla tych, którzy wybrali kwartalne rozliczenie podatku. W tym przypadku wybór przeniesienia na następny okres rozliczeniowy będzie skutkowało wydłużeniem czasu, po którym odzyskają pieniądze. Również z tego rozwiązania nie powinni korzystać przedsiębiorcy, którzy posiadają wysoki udział towarów eksportowych w sprzedaży, jest to spowodowane tym, iż eksport objęty jest stawką 0% .

 

Zwrot w terminie 25 dni

 

Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zwrot w terminie 25 dni, jednak będą musieli spełnić kilka istotnych warunków:

  • kwoty podatku muszą wynikać z faktur dokumentujących należności, które zostały w całości zapłacone;

  • konieczne również będzie złożenie przez przedsiębiorce zabezpieczenia majątkowego, które może mieć formę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, poręczenia w formie weksla, czeku lub papierów wartościowych na okaziciela w określonym terminie wykupu.
Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.