ABC spawania

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 335 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 323 | Data: 24.03.14 | 0 komentarzyChcesz zająć się spawaniem, ale nie jesteś przekonany, czy dasz sobie radę zapamiętać wszystkie obowiązkowe wiadomości? A może potrzebujesz zespawać jakąś konstrukcję i nie masz pojęcia jaka metoda będzie najbardziej odpowiednia?


W niniejszym artykule będziesz mógł zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat różnych metod spawania.

Spawanie MMA

Jest to spawanie łukowe, które stosuje elektrodę otuloną. Spawanie MMA jest pierwszą oraz najbardziej wszechstronną metodą wykorzystywaną w spawalnictwie. Elektroda otulona zbudowana jest z metalowego rdzenia, dodatkowo pokryty jest sprasowaną otuliną. Tym, co charakteryzuje tą metodę, jest skracająca się elektroda. W związku z tym, w metodzie tej tak ważne są umiejętności spawacza. Musi on przez cały czas przesuwać elektrodę w kierunku spawanego elementu, aby zachować taką samą odległość pomiędzy elektrodą, a jeziorkiem spawalniczym.

Spawanie TIG

W metodzie tej, aby wytworzyć łuk elektryczny, konieczna jest elektroda wolframowa w osłonie gazu, który jest obojętny. Podczas procesu spawania, między elektrodą nietopliwą oraz tworzywem spawanym tworzy się łuk spawalniczy. Metoda TIG nie potrzebuje używania wspomagającego surowca, ponieważ jego rolę spełnia przetopiony rowek spawalniczy. Jeśli jednak spawacz z tego materiału korzysta, w jeziorku umieszczany jest w sposób ręczny. Ta czynność odróżnia metodę TIG od spawania MIG, gdzie stosuje się specjalny uchwyt spawalniczy. W trakcie spawania TIG wytwarzany jest gaz ochronny, który jest chemicznie obojętny. Często w tym celu stosuje się argon albo hel. Ochrania on miejsce spawu oraz elektrodę przed utlenieniem, równocześnie nie mając żadnego wpływu na proces metalurgiczny.

Spawanie MIG/MAG

Spawanie metodą MIG i MAG wykorzystuje łuk elektryczny, który powstaje między spawanym materiałem i elektrodą topliwą. W tym procesie elektrodę tą stanowi drut, który podawany jest w sposób ciągły. Dla zapobiegnięcia powstaniu zanieczyszczeń i zbyt prędkiego utwardzenia się metalu w łuku i jeziorku ciekłego metalu, chronione są one za pomocą strumienia gazu osłonowego. W przypadku stosowania metody MAG praktykuje się gaz chemicznie aktywny (dwutlenek węgla). Tymczasem spawanie MIG wykorzystuje gaz chemicznie obojętny (argon, hel).
Podpis

Natali@


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.