Czy kobieta również może zostać spawaczem?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 993 razy | Kategoria: Budownictwo | Ilość słów: 369 | Data: 11.12.13 | 0 komentarzyPośród dużej liczby profesji świata, tym najmocniej opanowanym przez mężczyzn jest spawalnictwo. Jest to dział technologii, który obejmuje czynności związane z łączeniem materiałów za pomocą rozgrzewania ich elementów. Ale czy faktycznie tylko mężczyzna może pracować w tym zawodzie?


W życiu spotkaliśmy się już z kobietą -górnikiem, -kierowcą ciężarówki, -mechanikiem i -inżynierem. Ale czy te pozornie delikatne istoty dałyby sobie radę w spawalnictwie? Historia pokazuje, że kobiety także mogą odnaleźć się w tej roli. Co więcej bywa, że dzięki swojej precyzji i „kobiecej dokładności” wykonane przez nie spoiny są o wiele lepsze. Dowodem tego może być 12 pań, które w ubiegłym roku skończyły kurs na spawacza w chojnickim oddziale Stoczni Gdańskiej. Nauka trwała prawie dwa miesiące i obejmowały zagadnienia z części teoretycznej oraz samej praktyki. I mimo że, warsztaty prowadzone były przez specjalistów oraz zawodowych spawaczy, Panie dały sobie doskonale radę. Równocześnie pokazały tak samo mężczyznom jak i innym kobietą, że profesję nie należy klasyfikować ze względu na płeć. Bo przecież jest sporo mężczyzn trudniących się w typowo kobiecych pracach jak wizażysta, kelner i projektant mody. Skoro granica żeńskiej pracy została przesunięta, dlaczego by nie odnieść się także w stronę męskiej profesji? Panie, które okazały się bohaterkami chojnickiego oddziału w Stoczni Gdańskiej, zaskoczyły wszystkich. To właśnie takie zdarzenia sprawiają, że kobiety mogą pokazać swoją siłę ciała i wiarę we własne możliwości. Jednakże z bólem serca, ale trzeba uznać, że spawalnictwo nie jest dla każdego. Praca w tym zawodzie wymaga przebywania nieustannie z rozgrzanymi elementami i urządzeniami, co grozi nieustannym poparzeniom. Dodatkowo spawacze narażeni są na uszkodzenia wzroku, słuchu, a także węchu. Niestety, ale dla kruchych kobiet nie ma tutaj miejsca. Dlatego też tym bardziej podziwiamy kobiety, którym udało się skończyć kurs w Stoczni Gdańskiej.

Jako że, w 2012 roku, kobietom udało się przedostać do takiego zawodu jakim jest spawalnictwo, to może teraz czas na kolejny męski zawód? Przemysł oraz gospodarka stoi dla nich szerokim otworem, a w dzisiejszym świecie niezbędni są fachowcy właśnie z tych dziedzin. W związku z tym, Drogie panie nie ma na co czekać, do dzieła!
Podpis

Natali@


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.