Ekologicznie i stylowo - domy z bali

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: uzytkownik

Czytano: 918 razy | Kategoria: Budownictwo | Ilość słów: 660 | Data: 07.03.14 | 0 komentarzyDomy z drewna to jedne z najpopularniejszych rodzajów domów w ostatnim czasie. Zdobywają one głównie uznanie wśród tych, którzy marzą o postawieniu zarówno klasycznego, jak i wyróżniającego się domu.


Ich główne zalety to piękny wygląd, ale również mniejsze niż w przypadku budownictwa murowanego koszty budowy i o wiele krótszy czas realizacji. Nie ulega wątpliwości, że domy z drewna najpopularniejsze są ciągle na południu naszego kraju, tzn. głównie na ziemi świętokrzyskiej czy w górach, jednak coraz częściej można jest spotkać na Pomorzu, na Mazurach i centralnej Polsce. Prościej mówiąc można je zobaczyć obecnie praktycznie w każdym zakątku naszego kraju.

Dom obecnie można zbudować na wiele sposobów, istnieją niezliczone ilości projektów pięknych i niezwykle funkcjonalnych domów, jednak jak wybrać najlepszy. Czy zawsze warto się kierować ceną i powierzchnia przy wyborze rodzaju domu? Jak wybrać dobrze by nie żałować?

Dla wielu najlepszym pomysłem są domy z drewna. Czy jednak tak naprawdę jest to dobry trend? Czy boom na budowanie tego rodzaju domów nie jest przejściowa modą? I w końcu powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna?Domy z drewna – skąd ich popularność?

Dlaczego buduj esie ich w naszym kraju coraz więcej? Jest to spowodowane dwoma faktami. Ludzie nie chcę już budować domów, w których będzie mieszkało kilka pokoleń. Z drugiej natomiast widzimy coraz większą tendencję do ochrony środowiska i stawiania na naturalne i ekologiczne materiały budowlane. Nie ulega bowiem wątpliwości, że drewno to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów budowlanych, którzy jest nie tylko odnawialny, jego wyprodukowanie nie wymaga zanieczyszczenia środowiska, wręcz przeciwnie ma na nie dobroczynny wpływ, ale również po zakończeniu użytkowania domu można go poddać recyklingowi.
Domy szkieletowe czy może jednak z litego drewna?

Jak się okazuje dom z drewna domowi nierówny. Domy z drewna to również domy tzw. kanadyjskie, które buduje się jedynie z konstrukcji drewnianej i łączy z innymi materiałami budowlanymi. Jednak jeśli chcemy mieszkać w prawdziwym domu z drewna to koniecznie należy postawić na domy z litego drewna. Takie domy to domy z bali. Domy w tej technologii buduje się z litego drewna, czyli z bali w postaci pni drzew.Jakie drewno nadaje się na domy z bali?

Najczęściej domy z bali buduje się obecnie z drewna iglastego. Jest to duża zmiana w porównaniu do technologii, jaką budowało się domy z bali jeszcze w XX wieku. Przejście na drewno iglaste było spowodowane tym, że posiada ono więcej żywicy, która zabezpiecza dom pzrzed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak na przykład wiatr czy śnieg. Do budowy domów wykorzystuje się bale z drzew takich jak:

  • sosna,

  • świerk,

  • jodła.

Rzadziej stosuje się modrzew lub daglezję. Jet to spowodowane faktem, z drewno to jest trudniej dostępne w naszym kraju, a co za ty idzie jest droższe.Dlaczego domy z drewna?

Odpowiedź jest prosta domy z drewna dają dużo wyższy komfort mieszkania niż domy tzw. tradycyjne, czyli murowane. Drewno ma doskonałe właściwości termiczne, co powoduj, ze domu takiego nie trzeba dodatkowo docieplać. Drewno ma również naturalne właściwości oddychające, które powodują, że w domu panuje specyficzny mikroklimat, ma on zbawienny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie mieszkańców domu. Domy z drewna można rozpocząć budować nawet w środku zimy, ponieważ jest to technologia suchej budowy. Zele jest jeszcze więcej, jednak nie sposób ich tu wszystkich wymienić.Jeśli zatem zdecydujesz się na dom drewniany to koniecznie dokładnie się zastanów komu powierzysz budowę swojego domu, ponieważ ta technologia wymaga sporego doświadczenia i precyzji. A jeśli już zbudujesz sobie taki dom to docenisz jego właściwości i będziesz z niego niezwykle zadowolony i powiesz, że nie zamieniłbyś go na żaden inny rodzaj domu.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.