Poradnik dla początkującego spawacza

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 945 razy | Kategoria: Budownictwo | Ilość słów: 320 | Data: 10.12.13 | 0 komentarzyPrzed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy trzeba wcześniej poznać jej tajniki. Podobnie sytuacja dotyczy spawalnictwa. Jeszcze zanim zaczniemy ćwiczenia części praktycznej, warto na początek zaznajomić się z teorią.


Pośród wielu różnych rodzajów spawarek możemy wyodrębnić dwie podstawowe grupy: spawarki transformatorowe i spawarki inwertorowe. Pierwsza grupa urządzeń samodzielnie wytwarza nieduże napięcie, w związku z tym do jej poprawnego działania konieczny jest transformator o mocy 230V lub 400V. Prąd, który dostarcza, pomimo niskiego napięcia wbrew pozorom, ma duże natężenie. Z jego pomocą możliwe jest stworzenie łuku elektrycznego, który spawa wybrane przez nas materiały. Spawarkami transformatorowymi można spawać jednakowo metodą MIG/MAG jak i MMA.

Bardzo popularnym urządzeniem są też spawarki TIG, które przynależą do urządzeń inwertorowych. Ta kategoria narzędzi wyróżnia się przetwarzaniem częstotliwości energii pobranej z sieci. Wynikiem takiego działania jest uzyskanie wysokich prądów spawania, przy wykorzystaniu niewielkich transformatorów. Zasilanie spawarek TIG ma jednakowe parametry jak urządzenia transformatorowe: 230V lub 400V. Współcześnie bardzo często używane są spawarki inwertorowe ze względu na swoje nieduże rozmiary i co jest z tym powiązane, prościej jest je transportować. Jest to związane również z możliwością działania tych spawarek na dłuższych przedłużaczach, co jest nierealne w przypadku spawarek transformatorowych. Ponad to spawarka TIG zapewnia użytkownikowi wykonanie idealnej jakości spoin dzięki wykorzystaniu stabilnego prądu oraz spawania na agregatach. Tym co rozróżnia opisywane rodzaje narzędzi to fakt, że spawarka TIGwyraźnie wymaga mniej czasu na schłodzenie się w przypadku przegrzania oraz jest o wiele droższa od spawarek transformatorowych.

Wybór urządzenia powinien być uwarunkowany preferencjami spawacza. Jeżeli nie przeszkadzają nam większe gabaryty spawarki oraz zależy nam na niskiej cenie, zdecydowanie powinniśmy wybrać spawarki transformatorowe. Natomiast, jeżeli w planach mamy szybkie i proste spawanie, a cena nie jest istotna, większą satysfakcję zyskamy ze spawarek inwertorowych.
Podpis

Natali@


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.