Zachowanie bezpieczeństwa w pracy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 735 razy | Kategoria: Budownictwo | Ilość słów: 394 | Data: 11.12.13 | 0 komentarzyWszędzie możemy spotkać się z groźnymi zdarzeniami i narzędziami, które wpływają na nasze życie. Zarówno w domu jak również w pracy należy być ostrożnym przy realizacji określonych czynności. Jednak na skutek względów prawnych większą przezorność przeważnie utrzymujemy w miejscu pracy.


Uzasadnione jest to prawami i obowiązkami pracowników i pracodawców określonych w różnych przepisach i statutach. W praktycznie każdej firmie sprecyzowane są normy i nakazy postępowania w pracy przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa. Wszystkie te zasady zatytułowane są jako BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Zagadnienie to dotyczy wytypowania zachowań, które mają zapobiec ewentualnym zagrożeniom zdrowia oraz życia pracowników. Są to niezwykle istotne oraz pożyteczne przepisy, ponieważ dzięki nim sporo pracowników może wykonywać swój zawód bez obaw powstania jakichkolwiek zagrożeń. Przestrzegania przez pracowników oraz pracodawców zasad BHP czuwa Państwowa Inspekcja Pracy, czyli polski organ nadzoru oraz kontroli przestrzegania prawa pracy. To właśnie do niego ludzie mogą zwracać zgłoszenia oraz doniesienia dotyczące nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa.

Bardzo niebezpiecznym zawodem jest praca spawacza. Cały czas działa on z gorącymi elementami i iskrami spawalniczymi. Poza zagrożeniem związanym z poparzeniem, narażony jest także na uszkodzenie wzroku i słuchu oraz kłopoty z układem oddechowym. Dlatego też powinien on zachowywać szczególną ostrożność podczas swojej pracy. Zasady BHP spawacza określają ochronę oczu przy pomocy specjalnych gogli i masek. Większość z tych elementów ochrania także drogi oddechowe, i co może wydawać się zaskakujące, układ pokarmowy spawaczy. Wdychanie trujących dymów powstałych podczas trwania spawania może doprowadzić do niebezpiecznego zatrucia, którego objawy podobne są do grypy. Nie tylko głowa jest narażona na niebezpieczeństwo. Przepisy BHP definiują również ubranie robocze spawaczy. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nie tylko ręce muszą być dobrze osłonięte, ale również całe ciało. Ciekły metal może stopić zwykły materiał i w zetknięciu się ze skórą sprawić dużo bólu.

Nie tylko skóra potrzebuje ochrony, ale także miejsce, gdzie wykonujemy proces spawania. Ważne jest żeby miejsce to było dobrze klimatyzowane i trujące opary nie utrzymywały się w powietrzu. Aczkolwiek przepisy BHP wspominają żeby dana klimatyzacja nie była zbyt silna, ponieważ mocny podmuch może skierować odpryski spawalnicze w stronę łatwopalnych elementów. Może to doprowadzić do pożarów, które w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenią się. Podpis

Natali@


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.