Deformacje i odkształcenia spawalnicze

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 934 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 391 | Data: 28.03.14 | 0 komentarzyZ powodu nieumiejętnego spawania powstają pewne wady w miejscu złącza, które teoretycznie nie powinny mieć miejsca. Takie błędy mają wpływ na jakość spawu oraz prace spawacza. Czym one są i w jaki sposób je ominąć?


Profesjonalnie nazywane są odkształceniami albo deformacjami spawalniczymi. Często powstają w wyniku niejednorodnego poszerzania się i kurczenia spoiny i materiału podstawowego. Dodatkowo odkształcenia mogą mieć miejsce w toku samego etapu ogrzewania czy też chłodzenia miejsca złącza. Źródłem zazwyczaj są naprężenia, które tworzą się w wyniku zmiany objętości. Powstanie deformacji pogłębia także spoina, która ograniczona jest przez otaczające ją elementy stałe. W trakcie usuwania elementów otaczających, tworzy się naprężenie. Samo usuwanie odkształceń jest niezwykle drogą czynnością, a najczęściej nawet nie korzystną, co nie zmienia faktu, że nie niewykonaną.

W spawalnictwie możemy wyszczególnić parę różnych rodzai deformacji, aczkolwiek do najczęściej podawanych zaliczamy odkształcenia: wzdłużne, poprzeczne, kątowe, skręcenia oraz wygięcia. Co ciekawe, nazwane powyżej deformacje spawania mogą także pojawiać się razem. Wpływ na to ma wiele czynników, ale spawacze za najistotniejsze obarczają poziom usztywnienia spoiny, właściwości cieplne oraz inne materiału rodzimego i również dokładność przygotowania tworzywa.

Jak zostało wcześniej napisane, sam etap usuwania deformacji, nie jest nie do wykonania. Jednakże ze względu na jego koszty łatwiej jest mu przeciwdziałać, niż w przyszłości eliminować. W związku z tym spora część spawaczy tak mocno zwraca uwagę chociażby na objętość spoiny oraz liczbę jej warstw. W celu uniknięcia powstania deformacji spawalniczych, wielu profesjonalistów stosuje ściegi krokowe lub przerywane. Ich zadaniem jest kładzenie krótkich spoin w przeciwnym kierunku. Jednakże nawet najmniejsze działania jak zaplanowanie stosownej kolejności spawania oraz skrócenie jego czasu, mają ogromny wpływ na zaistnienie odkształceń.

Jeśli jednak deformacja spawaniasię pojawi, można ją trochę zminimalizować. Dlatego też wykorzystuje się prostowanie pod prasą, śrutowanie, młotkowanie pneumatyczne oraz stabilizację wibracyjną. Aczkolwiek są to czynności czasochłonne i wymagające doświadczenia. Dodatkowo deformacje można zredukować za pomocą specjalnych wsporników i klinów. Elastyczne zaciski pomagają spawaczom w określeniu wymaganych odstępów jeszcze przed przystąpieniem do spawania. Jeżeli nie mamy pod ręką wspomnianych wyżej przyrządów, musimy zadowolić się ustaleniem odpowiedniej kolejności spawania oraz zastosować wstępne gięcia i wodę do chłodzenia.
Podpis

Natali@


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.