Nieustanny wzrost zainteresowania biopaliwami

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: marszym81

Czytano: 474 razy | Kategoria: Ekologia | Ilość słów: 335 | Data: 18.09.12 | 0 komentarzyZielona energia stała się jednym z kluczowych elementów ochrony środowiska naturalnego. Ma również spore znaczenie w kontekście wyczerpujących się powoli źródeł konwencjonalnych oraz dla stabilności gospodarczej.


peletwbranżygrzewczej.jpgW niektórych zachodnich krajach odnawialne źródła energii zyskują rolę porównywalną do ropy, gazu i węgla. W Polsce dopiero raczkują, ale systematycznie rośnie ich znaczenie oraz ekspansja w kolejnych branżach. Ostatnie lata to między innymi prawdziwy boom na pellet w sektorze grzewczym. Na polskim rynku drzewny granulat produkuje już kilkadziesiąt podmiotów, a najwięksi z nich mogą pochwalić się wynikiem, przekraczającym sto tysięcy ton w skali roku. Spora część ekologicznego opału jest eksportowana, co dobitnie świadczy o jego wysokiej jakości. Pellet trafia przede wszystkim do krajów, w których został on doceniony już przed kilkunastoma laty (chodzi zwłaszcza o Niemcy i Skandynawię).

Dynamiczny wzrost liczby wytwórców pelletu wynika między innymi z kuszących dotacji unijnych. Za ich pośrednictwem promowani są przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności eksploatują biomasę. W konsekwencji rozbudowywana jest także siatka dystrybutorów – zarówno hurtowników, jak i punktów sprzedaży detalicznej. Racjonalne wykorzystanie biopaliw może pomóc w uniezależnianiu się krajowej gospodarki od zewnętrznych dostawców konwencjonalnych surowców. Na Zachodzie popularność biomasy wzięła się przede wszystkim z obawy o niestabilność na roponośnych terenach Bliskiego Wschodu oraz z obawy przed konsekwencjami nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W ostatnich latach największą produkcją pelletu mogli pochwalić się Skandynawowie, a przede wszystkim Szwedzi (około 1,5 miliona ton rocznie). Na kolejnych pozycjach plasowały się Niemcy oraz Austria. W szerokiej stwace "średniaków" jest między innymi Polska z wynikiem oscylującym wokół 400 – 500 tysięcy ton na rok. Podobnym osiągnięciem szczycą się między innymi Finowie, Estończycy, Łotwa oraz Francja. Wyraźnie aspirujemy jednak do roli jednego z liderów w sektorze i już niebawem możemy dorównać nawet sąsiadom zza Odry.

Najnowsze technologie, stworzone do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych, a przede wszystkim z pelletu, prezentowane są między innymi pod adresem www.kordas-heating.pl. 
Podpis

marszym81


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.