Modernizacja i ewolucja spawalnictwa

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 498 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 316 | Data: 26.02.14 | 0 komentarzyW rozwijającej się technologii niezwykle szybko zaczęły pojawiać się nowe urządzenia, których głównym celem jest ułatwienie pracy operatorom. Nowe, duże maszyny wykorzystywane na placu budowy i mniejsze urządzenia zawładnęły dzisiejszym światem.


Jest to coś zupełnie normalnego, że człowiek szuka nowych koncepcji. Za pomocą współczesnej technologii i zastosowaniu najnowszych mechanizmów, manualna praca stała się znacznie lżejsza. Takie rzeczy widzimy w wielu gałęziach gospodarczych, w przemyśle i budownictwie. Pośród wielu różnych maszyn oraz urządzeń zmiany dostrzegamy także w spawalnictwie. Spawarka i przecinarka jest narzędziem trudnym w korzystaniu. Wymagają od spawacza nie tylko sporych kompetencji, ale także nakładu własnej siły. Poprzez wykorzystanie ułatwień technicznych, spawanie staje się prawie przyjemnością.

Wśród nowszych rozwiązań stało się cięcie plazmowe, które w pracy stosuje łuk plazmowy. Swoje zastosowanie odnalazło już w poprzednim wieku lat 50-tych. Z upływem czasu wykorzystanie spawarki plazmowej stało się bardzo popularne, a w niektórych sektorach technologicznych znacząco zdominowało cięcie laserowe i gazowe. W swoim działaniu spawarki te stosują gaz, który charakteryzuje się bardzo dużą przewodnością cieplną. Dlatego też w cięciu plazmowym wykorzystuje się takie gazy jak argon, wodór, azot, a nawet tlen.

W trakcie spawania plazmą urządzenie działa w zbliżony sposób jak spawarka gazowa. Plazmotwórczy gaz płynie przez łuk elektryczny, następnie ulega jonizacji i zagęszczeniu mocy. Taki oto sposób tworzy się strumień plazmy, który skierowany jest w stronę tworzywa. Bardzo duża temperatura oraz moc strumienia plazmy sprawia, że materiał roztapia się i równocześnie jest wydmuchiwany ze szczeliny.

Cięcie plazmowe najczęściej wykorzystywane jest tam, gdzie standardowa spawarka może zawieść. Zazwyczaj wykorzystywane są do łączenia stali niskowęglowej i wysokostopowej, aluminium, miedzi i różnych metali i ich stopów. Bardzo dużym plusem cięcia i spawania plazmowego jest możliwość wykorzystania takiej spawarki pod wodą. W ten sposób można obniżyć poziom hałas. 

 
Podpis

Nat@lia


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.