Na czym polega proces spawania pod wodą

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 1544 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 331 | Data: 14.01.14 | 0 komentarzyDzisiejsza nauka posunęła się w bardzo szybki sposób. Nie trudno spostrzec coraz głośniej ogłaszanych przez media nowości technicznych. Jeszcze dopiero co wydawałoby się, że w wodzie nie można rozpalić ognia, a dzisiaj...


Do tej pory spawano tylko i wyłącznie na powietrzu, w miejscu o małej wilgotności – w suchych warunkach. Jednakże sowieckie odkrycie odmieniło przemysł oraz jego gałąź jaką jest budownictwo. Możliwe stało się spawanie pod wodą za pomocą wynalazku Konstantego Chrenowy, który ułatwił naprawę okrętów oraz innych statków. Z czasem wynalazki te zostały unowocześnione i rozpowszechnione także wśród typowych spawaczy. Dzięki spawarkom do pracy w wodzie wszelkie prace i naprawy konstrukcji żelaznych zostały zmodyfikowane i tym samym przyśpieszone.

Spawanie pod wodą jest dosyć nową dziedziną w związku z tym duża część wiadomości na jej temat jest jeszcze nieopublikowana. Ale bazując na osiągalnych materiałach spawanie pod wodą można określić następująco:

Łuk tworzy się na skutek przepływającego prądu i parującej wody. Jednym z łatwiejszych sposobów spawania pod wodą jest pomalowanie elektrody bezbarwnym lakierem. W momencie zajarzenia się łuku należy, pod odpowiednim kątem, dotknąć elektrodą o otulinę. W ten sposób tworzy się ścieg. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie spawu przed hartowaniem. Wówczas wielu fachowców zaleca stosować elektrod niklowanych.

Czasami w literaturze można spotkać się także z innymi sposobami spawania pod wodą. Jednym z nich jest metoda opracowana w Instytucie Patona w Kijowie, gdzie spawanie opiera się na drutach proszkowych. Tymczasem Japończycy opracowali sposób na odrywające się pęcherze i napływającą wodę w ich miejsce. Aby proces jarzenia się łuku trwał nieprzerwanie, opracowano sposób na obcinanie owych pęcherzy przy pomocy strumieni wodnych lub szczotek drucianych zamieszczonych wokół dyszy w spawaniu MAG. Także w Polsce powstały nowe patenty na zmodernizowane i ulepszone spawanie pod wodą. Na AGH stworzono palnik z dodatkową dyszą wodną zawirowującą wodę. Proces działa na podstawie siły odśrodkowej, która odpycha otaczającą wodę tworząc bezpieczną przestrzeń gazową.
Podpis

Natali@


Ocena: 0.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7017
Autorzy: 1923

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.