Co można doliczyć do odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Wujek_Marcin

Czytano: 389 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 402 | Data: 19.12.12 | 0 komentarzyPrzedmiotem niniejszego artykułu jest wymienienie i krótki opis składników odszkodowania powypadkowego, jakiego może żądać poszkodowany w wypadku komunikacyjnym.


Należy zacząć od tego, że odszkodowania można żądać od sprawcy wypadku drogowego, a  jeśli zgodnie z ustawowym obowiązkiem pojazd, którym się poruszał był ubezpieczony to poszkodowany może żądać zapłaty odszkodowania bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń.

Na kwotę odszkodowania składa się wiele elementów. Z punktu widzenia osoby po wypadku najistotniejszy jest szybki powrót do zdrowia. Niejednokrotnie osoba, którą dotknęło nieszczęście nie posiada środków na utrzymanie, więc nawet nie może myśleć o ponoszeniu kosztów skomplikowanego leczenia. Regulacje kodeksu cywilnego przewidują w związku z tym, że odpowiedzialny za szkodę jest obowiązany zwrócić wszelkie koszty leczenia. Do kosztów leczenia zalicza się również koszty rehabilitacji, płatnych konsultacji lekarskich, czy koszty dojazdu do szpitali. Jeśli w wyniku wypadku poszkodowany stał się inwalidą, odpowiedzialny za naprawienie szkody może żądać również kosztów przekwalifikowania w celu wykonywania innego zawodu.

Sprawą drugorzędną, lecz również istotną z punktu widzenia życiowego stanowią straty materialne, jakich w wyniku wypadku doznaje poszkodowany. Z najczęstszych można wymienić utratę samochodu, zniszczenie przewożonych przedmiotów, jak np. komputer, telefon, czy odzież. Osoba która odniosła szkodę ma prawo żądać zwrotu wszystkich wymienionych wyżej kosztów, a także innych uzasadnionych, jak np. koszt holowania pojazdu.

Wypadki drogowe, w odróżnieniu od kolizji mają to do siebie, że obrażenia odnoszone w ich wyniku bywają ciężkie. Powrót do zdrowia trwa tygodniami, a często miesiącami. W tym czasie osoba, która zmuszona jest do permanentnej rehabilitacji i potrzebuje pomocy osób trzecich w codziennym życiu, jest pozbawiona zarobków. W takiej sytuacji uzasadnione jest żądanie zapłaty utraconych korzyści, czyli wynagrodzenia, czy dochodów osiąganych z działalności gospodarczej.

Katalog kosztów, które można związać z tematem odszkodowania jest bardzo szeroki. Każdy doświadczony adwokat wie, że nie ma jedynej pewnej i słusznej reguły z pomocą której dałoby się określić, że określonej wartości majątkowej można dochodzić w ramach odszkodowania, a innej nie można. W związku z tym należy zawsze zadać sobie pytanie, jaką szkodę poniosłem wskutek wypadku, a następnie spróbować rozsądnie odpowiedzieć, czy faktycznie określona szkoda ma związek z wypadkiem, czy jest od niego niezależna. 
Podpis

Wujek_Marcin


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.