Droga do zawodu adwokata

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: JanuszOle

Czytano: 353 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 532 | Data: 05.11.12 | 0 komentarzyZainteresowanie zawodem adwokata jest obecnie dość spore, ale czy każdy zdaje sobie sprawę, z tego jak trudna jest ta ścieżka kariery? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić w poniższym artykule.


Kariera adwokata to zgodnie z panującymi przekonaniami wysoki prestiż i zarobki. Jest to jednak prawdą tylko do pewnego stopnia, albowiem droga jaką należy przebyć w tym zawodzie jest niezwykle długa, kręta, od kandydata wymaga wiele nauki, pracy i sporych nakładów finansowych. Mimo trudów warto jest podążać tą ścieżką kariery z powodu bardzo zachęcających perspektyw.

 

Zacznijmy od tego, co leży u podstaw by zostać adwokatem. Przede wszystkim jest to gotowość do podejmowania wyzwań i sporej pracy pamięciowej. By móc prowadzić, czy też pracować kancelarię adwokacką należy spędzić 8 lat na nauce. Związana jest z tym konieczność, nieustannego zaopatrywania się w pomoce naukowe i pokrywania kosztów wszelkich szkoleń. Dostanie się na studia na kierunku prawa również nie jest proste. Sprawa rozgranicza się głównie do Uniwersytetów, gdzie ilość kandydatów na jedno miejsce waha się od kilku do kilkunastu osób. Dlaczego Uniwersytetów? Odpowiedź jest prosta, bowiem liczy się prestiż ukończonej szkoły. Prywatne uczelnie w oczach kancelarii prawnych praktycznie nie istnieją. Maturzyści chcący podjąć się takich studiów muszą przystąpić do matur głównie z historii, WOS-u i języka obcego. Mile widziane są także pozostałe przedmioty humanistyczne.

Studia same w sobie to przede wszystkim praca pamięciowa. Dominujące jest wkuwanie nawet całych fragmentów podręcznika o aktów prawnych. Kancelarie prawne chętnie przyjmują studentów prawa na praktyki odpłatnie lub też za darmo. Jest to bardzo ważne, by je podjąć gdyż z czasem wszelka aktywność tego typu zostanie wyegzekwowana. Studia to jednakże pierwszy krok w drodze do sukcesu. Ludzie o niskiej motywacji do wykonywania tego zawodu, powinni się więc dobrze zastanowić nad swoją ewentualną karierą. Po ukończeniu studiów musimy przystąpić do szkolenia trwającego kilka lat by wykonywać zawód specjalistyczny, czyli tak zwanej aplikacji.

 

Przez 3,5 roku trwania aplikacji kandydaci zajmują się tym, czym zajmują się adwokaci. Pod okiem swojego patrona wykonują pracę począwszy od wysyłania poczty, aż do występowania przed sądem, czy też przygotowywania aktów prawnych. Jest to skromna dawka tego, na co adwokat musi być gotów. Co dalej? Po ukończeniu studiów i aplikacji czeka nas egzamin, po którym przy uzyskaniu dobrego wyniku zostaniemy wpisani na krajową listę adwokatów.

Po uzyskaniu tytułu adwokata czekają nas dwie możliwości. Jako, że jest to wolny zawód nie możemy pracować w oparciu o umowę o pracę. Możemy za to działać w kancelarii lub zrzeszeniu adwokatów. Równie dobrze możemy też samodzielnie otworzyć kancelarią. W zawodzie tym przede wszystkim liczy się nasza renoma. Nie jest więc dziwnym, że początkowo zarobki mogą okazać się niezbyt wysokie i wahać się pomiędzy 2000-4000 zł. Najlepsi w tym fachu osiągają jednakże zarobki w wysokości kilkuset tysięcy w skali roku.

 

Zawód adwokata to prestiż, wynikający z ciężkiej pracy i ogromnej ilości wiedzy. Ścieżka kariery ta, jest przeznaczona dla osób pewnych i zdeterminowanych, albowiem wiele czasu mija zanim osiągnie się pewien poziom.
Podpis

adwokat Kraków


Ocena: 5.0


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.