Monitoring i polskie prawo

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Bartek

Czytano: 340 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 330 | Data: 08.04.14 | 0 komentarzyWokół nas zaczyna pojawiać się coraz więcej kamer. Monitoringiem zostały objęte główne ulice dużych miast, deptaki, dworce kolejowe i autobusowe, place w rynkach, parki i szereg innych przestrzeni publicznych. Kamery mają zapewnić nam bezpieczeństwo.


kamera_do_monitoringu.jpg

Jednak wiele osób twierdzi, że w dzisiejszych czasach można zacząć się czuć podglądanym niemal na każdym kroku. Co na to polskie prawo?

CCTV na każdym kroku?

Warto zawrócić uwagę na to, że kwestia monitoringu tak naprawdę nie dotyczy jedynie przestrzeni publicznych. Na terenie wielu firm pojawiają się bowiem kamery przemysłowe. Wielu Polaków z monitoringiem styka się więc w swoim miejscu pracy. Na instalacje nowoczesnego systemu kamer decydują się banki, sklepy, prywatne przychodnie zdrowia, kancelarie prawne i inne biura. Coraz więcej osób również na prywatnych posesjach decyduje się zamontować monitoring CCTV. Zasięg takich kamer, tak naprawdę jednak, rzadko kiedy obejmuje jedynie posesję jego właściciela. Często kamery rejestrują bowiem również przestrzeń publiczną, po której poruszają się ludzie. Wprawdzie Polsce jeszcze daleko do Londynu, gdzie średnio przypada czternaście kamer telewizji przemysłowej na osobę, jednak dyskusja nad poczuciem prywatności zaczyna się rozwijać w naprawdę szybkim tempie.

Co na to polskie prawo?

Dużym problemem jest brak jednoznacznych regulacji w polskim prawie, które odnosiłyby się do kwestii prywatnego monitoringu zakładanego przez osoby fizyczne. Telewizja przemysłowa może więc funkcjonować jedynie na innych ustawach, które w pewnych fragmentach odnoszą się do nagrań z kamer monitoringu.

Bartłomiej Sienkiewicz pełniący funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych w grudniu 2013 roku przedstawił wstępny plan prawa, które miałoby uregulować kwestię monitoringu w Polsce. Przede wszystkim w nowych regulacjach zwraca się uwagę na to, aby miejsca, gdzie działają kamery przemysłowe były oznakowane (nazwa firmy nagrywającej oraz jej dane kontaktowe) – pomoże to każdemu właścicielowi utrwalonego wizerunku skontaktować się z właścicielem nagrań i wystąpić o ich udostępnienie. Ważną kwestią nowych regulacji ma także stać się obowiązek niszczenia nagrań po 90 dniach. Monitoring CCTV nie będzie również mógł nagrywać jednocześnie obrazu i głosu.
Podpis

eAlarmy
ul. Bialska 57/1,
42-200 Częstochowa


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.