Narzędzia stosowane w windykacji

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: mwalach224

Czytano: 327 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 327 | Data: 28.03.13 | 0 komentarzyFirmy windykacyjne są obecnie bardzo popularne i stosuje je wiele różnych przedsiębiorstw, instytucji, które posiadają dłużników i chcą też się przed nimi ochronić.


Nowoczesna windykacja posiada cały zestaw środków, które pozwalają na to, aby odzyskać wierzytelności skutecznie i jednocześnie zgodnie z literą prawa. Dlatego też jeżeli poszukuje się sposobów na zwrot pieniędzy, w takim przypadku skierowanie się do firm windykacyjnych, które posiadają doświadczenie, jest najlepszym rozwiązaniem. Dla ich pracowników przeprowadzane są specjalne szkolenia z windykacji, podczas których prezentuje się wszystkie dostępne narzędzia w procesie.

 

Telefon, poczta i internet

Na samym początku, gdy przeprowadzana jest tak zwana windykacja miękka lub polubowna, informuje się, czyli inaczej monituje dłużnika o posiadanym przez niego zadłużeniu. W ten sposób jest on w stanie dowiedzieć się o wysokości długu, terminie spłaty, sankcjach, jakie grożą wówczas, gdy spłata nie zostanie wykonana. W tym celu nadrzędnymi narzędziami są telefon, poczta oraz internet. Pocztą wysyła się na adresy dłużników monity. Telefon wykorzystuje się do dzwonienia do nich, także do wysyłania SMS-ów. Gdy firma windykacyjna posiada adres poczty elektronicznej dłużnika, wtedy też można wykorzystać go podczas czynności.

 

Windykacja terenowa

Gdy wymienione wcześniej czynności nie dają oczekiwanych rezultatów, wówczas windykator jest zmuszony do tego, aby skorzystać z innych narzędzi. Najczęściej przeprowadzana jest wtedy windykacja terenowa, czyli windykator przyjeżdża do domu lub zakładu pracy dłużnika, aby tam zastać go i wręczyć mu dokumenty oraz przeprowadzić rozmowę. Zazwyczaj windykacja terenowa jest ostatnim etapem windykacji przedsądowej – polubownej.

 

Sądy i komornik

Jeżeli windykacja miękka i twarda nie dają żadnych rezultatów, wówczas jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową. W tym przypadku jest to zadanie dla doświadczonych prawników. Gdy będzie zasądzona egzekucja komornicza, czasami jest konieczne jest przeprowadzenie czynności windykacyjnych w tym zakresie, gdy dłużnik ukrywa majątek.
Podpis

Artur - Magister prawa na Uniwersytecie Śląskim, prowadzi szkolenia z windykacji


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.