Nawet zbrodniarz ma prawo do obrony

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: apgreff

Czytano: 407 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 362 | Data: 06.03.13 | 0 komentarzyPrawo do obrony jest dla wszystkich,a zatem mogą z niego korzystać również najwięksi zbrodniarze. Taki był przypadek Artura Greisera, w latach 1939-1945 niemieckiego gauleitera Wielkopolski, który wsławił się wielkimi zbrodniami na Narodzie Polskim.


Osobnik ten rezydował w czasie wojny i okupacji niemieckiej w Poznaniu (przemianowanym przez Niemców na Posen) i pełnił tutaj funkcję wielkorządcy. Z jego winy zostało straconych wielu polskich patriotów. Prowadził on też szeroko zakrojoną politykę eksterminacji ludności polskiej.

Jego działalność stała się podstawą ścigania go przez powojenne władze polskie. W 1945 został aresztowany przez Amerykanów w zachodnich Niemczech i wydany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Jego proces odbywał się przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Greiserowi zapewniono nie tylko prawidłowy proces ale także i godziwą obronę.

Greisera bronili z urzędu Stanisław Hejmowski i Jan Kręglewski. Poznań stał się więc widownią procesu który miał za cen wymierzenie sprawiedliwości. Dzięki temu procesowi zostały należycie udokumentowane praktyki eksterminacji Narodu Polskiego których podejmował się Greiser. W trakcie procesu głos zabierał również Stanisław Hejmowski - adwokat Poznań mógł dzięki temu poznać argumenty obrony.

Według obrońcy proces ten toczył się niejako na marginesie wiekowego zatargu miedzy Niemcami a Polską jako jeden z drobnych fragmentów owego zatargu. Obrońca starał się też podważyć legalność procesu dowodząc, iż nie można procesu prowadzić na podstawie Kodeksu Karnego, ani dekretów a o karaniu zbrodniarzy faszystowsko-hitlerowskich.

Z kolei Jan Kręglewski zajął się krytyka olbrzymiego aparatu dowodowego w sprawie i stwierdził na wstępie iż ów materiał jest bardzo jednostronny, ponieważ oskarżony nie miał możliwości przyczynić się do jego uzupełnienia. Zarzucał on tez że materiał dowodowy jest w dużej mierze niewiarygodny, gdyż zawiera on niezbyt wiarygodne materiały jak np. artykuły z gazet.

Starał się też udowodnić że Greiser nie miał wpływu na działalność takich organów policyjnych jak Gestapo, lub inne formacje które jemu formalnie nie podlegały. Prokurator zażądał jednak dla Greisera kary śmierci. Ani wysiłki adwokatów, ani obrończe mowy samego oskarżonego wyroku tego zmienić nie mogły.

9 lipca 1946 Greiser został skazany na karę śmierci przez powieszenie, a 21 lipca został stracony na stokach poznańskiej cytadeli i była to ostatnia publiczna egzekucja w Polsce.
Podpis

Apgreff - wie, co dobre


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.