Odpowiedzialność za nie swoje długi

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: quetzalcoatl

Czytano: 471 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 380 | Data: 28.02.13 | 0 komentarzyJest to chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przy prawie spadkowym oraz windykacji należności. Bardzo często sprawa zaległości wychodzi dopiero po śmierci dłużnika lub w najczarniejszym dla niego momencie kiedy spirala długów sięga dna.


Dłużnik z rodziny

Jak można ustrzec się przed odpowiedzialnością prawną w przypadkach, gdy niestety dłużnikiem jest członek naszej rodziny? Brat może odpowiadać za długi, syn za długi rodziców, rodzice za błędy dzieci? Spłata takiego zadłużenia jest obowiązkowa przez rodzinę dłużnika ze względu na stopień spowinowacenia czy z jakiegoś innego powodu?


Dzieci – Rodzice

Zgodnie z prawem spadkowym, co do zasady dziecko nie odpowiada za długi swoich rodziców. Naturalnie sytuacja gdy dziecko było np. żyrantem kredytu rodziców wówczas wyżej wymieniona zasada nie obowiązuje. Zgodnie z treścią art. 876 § 1 kodeksu cywilnego, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Innym przykładem będzie sytuacja gdy pełnoletnia osoba zamieszkuje z zadłużonym rodzicem o ile zadłużenie odnosi się do opłat związanych z zadłużeniem zajmowanego przez nich lokalu gdyż za zapłatę czynszu oraz innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Co bardzo istotne i niebezpieczne dla takich osób które przebywają z zadłużonymi rodzicami, zobowiązania można odziedziczyć w razie śmierci rodziców.

 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Taki tryb przyjęcia spadku może okazać się bardzo pomocny. Mamy na to czas do 6 miesięcy od śmierci osoby po której dziedziczymy lub od dnia odczytania testamentu jeżeli w grę nie w chodzi dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z prawem spadkowym, wówczas odpowiadamy za długi zmarłego tylko do wysokości stanu czynnego spadku. Inna opcją będzie odrzucenie spadku lub wcześniejsze zrzeczenie się dziedziczenia.


Długi innych członków rodziny

Zgodnie z prawem spadkowym podobnie jak w wypadku rodziców co do zasady nie będziemy też odpowiadać za długi rodzeństwa. Co innego gdy dłużnikiem staje się osoba pełnoletniego zstępnego. Problem stanowi tutaj prawo rodzinne które stanowi, iż rodzic jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Częstym problemem są w tej kwestii zaległe rachunki za telefon, internet itp.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.