Umowy śmieciowe

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: quetzalcoatl

Czytano: 440 razy | Kategoria: Prawo | Ilość słów: 330 | Data: 11.03.13 | 0 komentarzyUmowy śmieciowe to rodzaj umów cywilno – prawnych, potocznie zwany umową zlecenie. Umowy te są w naszym kraju coraz popularniejsze ku zgrozie i zgryzocie większości pracowników, z tego powodu warto wiedzieć jak taka umowa powinna wyglądać i jakie elementy powinna zawierać.


Kto jest stronami umowy?

Zgodnie z prawem cywilnym stronami umowy śmieciowej czy też umowy cywilno – prawnej są osoby zlecającej czynność nazywanej potocznie zleceniodawcą i osoby podejmującej się jej wykonania nazywanej potocznie zleceniobiorcą. Inaczej rzecz nazywając chodzi o pracownika i pracodawcę. Najczęściej umowa podpisywana jest pomiędzy osobą prowadzącą działalność gospodarczą i osobą fizyczną, gdzie tą pierwszą jest pracodawca i jego działalność gospodarcza a osobą drugą jest zleceniobiorca/pracownik. Umowa podpisywana pomiędzy tymi osobami powinna zawierać dokładnie podane dane osobowe, imię i nazwisko, datę urodzenia, imiona obojga rodziców, adres zamieszkania/adres zameldowania, numer dowodu osobistego lub numer PESEL. Dodatkowo osoba zleceniodawcy powinna podać swój numer NIP jako potwierdzenie tego iż jest ona osobą z własną działalnością gospodarczą. Zachodzi możliwość, iż stroną w umowie cywilno prawnej mogą być spółki, wtedy konieczne jest aby strony wskazały nazwę spółki, adres z dokładną siedzibą spółki oraz numer KRS spółki.

 

Przedmiot umowy śmieciowej


Zgodnie z prawem cywilnym przedmiotem umowy śmieciowej jest zlecana przez zleceniodawcę czynność, jaką osoba zleceniobiorcy ma obowiązek wykonać na rzecz zleceniodawcy. Czynnościami tymi mogą być między innymi sprzedaż przedmiotu, wykonanie pracy umysłowej itp.

Okres trwania umowy śmieciowej

Umowa śmieciowa powinna naturalnie zawierać w swojej treści czas oraz miejsce jej sporządzenia, oraz określać termin wykonania danego zlecenia. Termin ten może być określony w różny sposób, na przykład poprzez wyznaczenie przedziału czasowego na wykonanie czynności zlecenia lub poprzez wyznaczenie daty finalnej danej czynności.

Wynagrodzenie

To największy problem gdyż zwykle umowy śmieciowe zawierane są na nie wielkie sumy pieniędzy, poza tym nie są odprowadzane od nich składki emerytalno rentowe jak od umów o pracę. Wynagrodzenie w tej kwestii zależy tylko i wyłącznie od ustaleń zawartych pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą. W przeciwieństwie do umów o pracę, umowa śmieciowa może mieć charakter bezpłatny.


Podpis


Ocena: Ten artykuł nie był jeszcze oceniany


Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.

Statystyki


Artykułów: 7020
Autorzy: 1925

Menu

Reklama
Najaktywniejsi autorzyZakatalogowani (670)
Natalia (412)
EP (372)
berszi (252)
gryzipiorek (236)
Justyna (224)
pismak (213)
Admin (207)
Karolina (181)
Ania (162)

Kategorie


© 2011-2013 Pioropolis.pl, Silnik: ArticleMS
Pamiętaj, administracja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkownika. Treści są własnością ich autorów.